Ha valamely közösségi platformon bármikor is kapcsolatba kerültünk kedvenc írónkkal, az Amazon egy algoritmus segítségével könnyen barátokként könyvelhet el bennünket, aminek egyetlen hátulütője, hogy az olvasó onnantól kezdve nem írhat véleményt az adott író könyvéről az Amazon felületére. A vállalat célja nyilvánvalóan az lenne, hogy egy-egy adott kiadványt ne az író haverjai magasztaljanak az egekig, de közben olyanok is pórul járhatnak, akik nem is ismerik személyesen a szerzőt, csak például egyszer a Twitteren vagy a Facebookon feltettek neki egy kérdést.
Ezt a gyakorlatot elégelte meg Imy Santiago, aki pusztán egyszer lépett kapcsolatba egy íróval az interneten, ezek után azonban nem írhatott az illető könyvéről az Amazonon, mert a cég arra a következtetésre jutott, hogy a szerző ismerőse. Santiago szerint ez lényegében a cenzúra legkifinomultabb formája, tapasztalatait pedig a blogján osztotta meg. Közben Jas Ward író aláírásgyűjtésbe kezdett, abban bízva, hogy az Amazon majd felülvizsgálja eddigi politikáját; a petíciót hétfő estig közel 12.700-an támogatták. Ward szerint a közösségi média fontos szerepet játszik a feltörekvő és a már befutott szerzők könyveinek reklámozásában, és nem tartja tisztességesnek azt a gyakorlatot, hogy az Amazon eltávolítja az olvasók írásos véleményét. Ez az eljárás szerinte inkább megbénítja, mint segíti a recenzálás folyamatát.
Habár az Amazon irányelvei szigorúan tiltják, hogy családtagok írjanak véleményt a szerzők könyveiről, ugyanakkor nem teljesen egyértelmű, hogy ez a szabály mennyiben terjed ki a barátokra. A homályt az Amazon sem igyekszik eloszlatni, hiszen Imy Santiagónak címzett levelükben konkrétan megírták, hogy nem adnak részletes felvilágosítást arról, hogy milyen alapon törlik ki az oldalról az olvasói véleményeket.
Forrás: ElectricLit