Márquez a feleségével és a fiaival
2017 sok szempontból Gabriel García Márquez irodalmi emlékezetének éve lesz – a kolumbiai származású író március 6-án ünnepelte volna kilencvenedik születésnapját, és ötven éve immár annak is, hogy megjelent egyik leghíresebb regénye, a Száz év magány, amely 1971 óta olvasható magyarul Székács Vera fordításában.
A Magvető tavaly év végén új sorozatot indított, és ennek keretében új dizájnnal adja ki újra Márquez könyveit. Elsőként az Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája és a Tizenkét vándor novella jelent meg, ezeket követte A szerelemről és más démonokról és a Bánatos kurváim emlékezete. Márciusban jelenik meg – magyarul először – az Utazás Kelet-Európában című kötet, amely Márqueznek a keleti blokk államaiban 1957-ben tett látogatásáról írt útinaplóit, riportjait tartalmazza.
Gabriel García Márquez 2014 áprilisában hunyt el, szerzői hagyatéka a Texasi Egyetemre került. Itt Ryan Blake-et bízták meg azzal, hogy digitalizálja az író dokumentumait, főnöke pedig azt kérte, hogy a hagyaték több ezer fotójából válogasson ki százat. A feladat nehézségét jól mutatja, hogy tucatnyi olyan dosszié állt rendelkezésére, melyeknek csupán annyi volt a címük, hogy Gabo (az író beceneve – a szerk.) elnökökkel, vagy Gabo Fidellel. Ezekből kellett azután kiválasztani azt a százat, amely jól reprezentálja Márquez nem mindennapi életét.
A galéria megnyitásához kattints a képre! (Forrás)
Az író digitalizált archívuma 2017 decemberétől lesz kutatható, az egyetem Cultural Compass nevű blogján azonban pár képet már elérhetővé tettek, érdemes végigkattintgatni az összeset!