Egy-egy irodalmi díj jó hatással van az eladási példányszámokra, egy megjelenés előtt álló tanulmány szerint azonban a kitüntetett könyvek népszerűségének nem tesznek jót az efféle elismerések. Amanda Sharkey és Kovács Balázs kutatásaik során a Goodreads-en található olvasói kritikákat elemezték, és arra jutottak: ha egy kötet elnyer valamilyen nagy presztízsű irodalmi díjat, annak nagy eséllyel az lesz a következménye, hogy egy csomó negatív visszajelzést is begyűjtenek a szerzők az elismerés mellé.
Julian Barnes például 2012 januárjában nyerte el a Bookert Felfelé folyik, hátrafelé lejt című kötetével – ezután nem sokkal volt olyan olvasó, aki a Goodreads felületén arról írt, hogy mennyire feldühítette Barnes regénye, más pedig úgy vélte, hogy bár egy jól megírt könyvről van szó, de semmiképpen nem ér annyit, mint amennyit a körülötte csapott felhajtás sugall.
A kutatók szerint ennek az az oka, hogy egy-egy irodalmi díj kiosztása után sokan kizárólag emiatt olvassák el az adott könyvet, nem pedig azért, mert személyes érdeklődésüknek felel meg a kötet. Ez esetben ugyanis az olvasók gyakran azzal az előfeltevéssel élnek, hogy a könyv nyilván „jó”, hiszen már bezsebelt egy díjat, az azonban, hogy mi számít „jónak”, részben az olvasók egyéni ízlésén is múlik. Utóbbi pedig nem feltétlenül egyezik a kritikusok vagy a díjról döntő grémiumok tagjainak ízlésével.
A kutatók szerint azonban nem kell kétségbe esniük azoknak a szerzőknek, akiknek most van esélyük valamilyen díjra. Amanda Sharkey ezzel összefüggésben emlékeztetett arra is: az írók nagy része örül, ha begyűjthet valamilyen díjat, akárcsak a kiadók és az ügynökök, akiket szintén nagy örömmel tölt el, ha az elismerések miatt megnő a kötetek eladási példányszáma.
Forrás: Guardian