Hírek 2008 karikatúra

Az iráni elnök rizsszemet műt

marczisovszkyanna | 2008. szeptember 24. |

Ahmadinezsad elnökké választása óta az általános toleranciaküszöb nagy mértékben csökkent Iránban, a művészek azonban a börtönbüntetések és cenzúra ellenére sem adják fel.

Az 1979-es iszlám forradalom utáni első szatirikus újság, a Golagha műtét közben orvosként ábrázolta az elnököt, amint csavarkulcsot kér egy asszisztensétől egy apró rizsszem megoperálásához. A híres karikaturista Amirhossein Davoodi által jegyzett rajzot, amely a kéthetente megjelenő lap címlapján szerepel, az elnök egyik mondata egészíti ki: "A kormány készen áll fontosabb műveletek végrehajtására." A karikatúra témája a rizs folyamatosan emelkedő ára, amely a népességet sújtja, miközben a kormány szemére vetik, hogy többet foglalkozik a nukleáris eseményekkel, mint a gazdasági helyzettel.


A Golagha egyik karikatúrája

"Tiszteletben tartjuk a mollahokat és nem karikírozzuk őket, ezért készítettünk kizárólag az alelnökökről skicceket az előző mandátumuk alatt." - magyarázza Amirhossein Davoodi. Eddig ugyanis az elnök mollah volt, és Iránban tilos vallási vezetőkről rajzot készíteni. Mahmud Ahmadinezsad 2005-ös hatalomra kerülésével azonban megváltozott a helyzet. "Mi készítettünk róla elsőként karikatúrát" - büszkélkedik Poopak Saberi Foomani, a Golagha nevű újság alapítójának lánya, aki apja 2004-es halála óta vezeti a szatirikus újságot. Kezdetben hatalmas tiltakozó hullámot váltottak ki a rajzok, az érzelmek később alábbhagytak, még ha a megtorlás továbbra is érezhető.

Mahmud Ahmadinezsad elnökké választása óta az általános toleranciaküszöb nagy mértékben csökkent. Számos karikaturista börtönben van, reform szellemiségű újságok megjelenését felfüggesztették. Amirhossein Davoodi szerint az irániak sokkal több viccet írnak egymásnak sms-ben, mint bárhol a világon.

A Golagha egyfajta "képzési központ" a fiatal iráni karikaturisták számára karrierjük megkezdésekor. Mohammad Khatami reform szellemiségű elnöksége alatt lehetővé vált olyan tehetséges karikaturisták felfedezése, mint Nikahang Kowsar. Kowsar azért került börtönbe, mert 2000 januárjában olyan karikatúrát rajzolt, amely egy krokodilt ábrázol, miközben farkával megöl egy újságírót, de közben siratja azt. A fenyegetések hatására a rajzművész végül Kanadába emigrált. Blogján egy babakocsiban fekvő kisbaba kérdi anyjától, mekkora az iráni kivégzések alsó korhatára. Ez is egy mód, hogy leleplezzék az elmúlt hónapokban parancsba adott kiskorú kivégzéseket.

 

Nikahang Kowsar egyik rajza
 

A számtalan börtönbütetés ellenére a karikaturisták nem adják fel, továbbra is dolgoznak. Egyes adatok szerint több mint száz szatirikus blog létezik. A cenzúra azonban nem mindig egyértelmű. Bozorgmehr Hosseinpour már több mint öt év készít képregényeket a Chelcheragh, a leghíresebb, fiataloknak szóló hetilap számára. Ő is a Golaghánál kezdte karrierjét. Khatami elnöksége alatt négy albumot is megjelentett, de nagy nehézségébe került kiadni őket a későbbiekben. Az egyikükből tavaly tizenöt rajzot ki kellett venni, hogy meg tudjon jelenni . "Iránban, jegyzi meg, egy karikaturista nem érintheti a hétköznapi élet főbb témáit. Tilos a férfi-női kapcsolatról, a kisebbségekről rajzolni..." A képregényalbumok sem menekülnek az általános törvény alól: publikálás előtt minden könyv szigorú ellenőrzésen esik át.

A külföldön élő és nagy ismertségre szert tevő Marjane Satrapi albumai PDF formában olvashatók az interneten. Persepolis című filmjének CD-változata számtalan példányban keringett Iránban, de a sajtó nem vette a bátorságot, hogy beszéljen róla.

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél