Az Alice Csodaországban írója utálta a hírnevet

.konyvesblog. | 2014. február 18. |

Lewis Carroll gyűlölte a hírnevet, mely az Alice Csodaországban írójaként övezte, és azt kívánta, bárcsak sose írta volna meg a ma már klasszikusnak számító művet.

Lewis Carroll igazi híresség volt a maga korában, még Viktória királynő is levelet írt neki, melyben kifejtette, hogy mennyire élvezte az író műveit. Carroll azonban boldogtalan volt a személyét övező hírverés miatt, és egy 1891-ben írt levélben egy ismerősének be is vallotta, hogy utálja, ha nyilvános helyen felismerik, ha valódi nevét összefüggésbe hozzák írói tevékenységével, és hogy ilyenkor azt kívánja, bárcsak sose írta volna meg műveit.

A levél jelenleg egy magángyűjtő tulajdonában van, de egy Carroll által készített fotóval együtt hamarosan árverésre bocsátják, a leütési ára pedig becslések szerint elérheti a 4 ezer fontot is.

Carroll (eredeti nevén Charles Dodgson) nem akart híres lenni: nem adott interjút, és autogramot sem osztogatott. Egy oxfordi kutató, Robert Douglas-Fairhurst szerint Lewis Carroll ma a sajtósok rémálma lenne, hiszen a maga idejében mindent megtett azért, hogy elháruljon róla a figyelem. Utálta, ha nyilvános helyen felismerték, azt akarta, hogy a könyvtári katalógusokból töröljék az írói álnevét, egyszer pedig azt találta mondani egy újságírónak: „Ön nem Lewis Carrollal beszél”.

Az író ugyanakkor gyerekbarátainak szívesen küldte el könyveit, melyeket, akárcsak a nekik címzett leveleket, Lewis Carrollként írt alá. Múzsájának, Alice Liddellnek írt levelében egyébként visszautasította azokat a feltételezéseket, melyek szerint szexuális érdeklődést tanúsított volna a gyerekek iránt.

Forrás: Telegraph

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.