Hírek nobel 2007

Atwood, Roth vagy Murakami kapja az irodalmi Nobel-díjat?

.:wendy:. | 2007. október 08. |

Mint minden évben idén is elkezdődtek a találgatások, hogy ki fogja kapni a 2007-es Irodalmi Nobel-díjat. Az eredmény néhány héten belül megszületik, ám pontos időpontot még nem jelölt meg a Nobel Alapítvány bizottsága.    

Az Irodalmi Nobel-díjat 1901 óta ítélik oda, kapták már meg világszerte ismert írók és költők, csakúgy, mint a széles olvasóközönség előtt addig ismeretlen alkotók. A világháborús években: 1914-ben, 1918-ban, 1935-ben, valamint 1940 és 1943 között nem volt díjazott, hanem a díjjal járó összeget - amely egyébként 2000-től 10 millió svéd korona - a bizottsághoz tartozó speciális alapnak juttatták. (A díjazottak teljes listáját megtekintheti itt.)

Több irodalmi portál, blog is foglakozik azzal, hogy ki is lesz az idei nyertes, az angolok persze mint mindenre itt is fogadásokat kötnek. Íme néhány esélyes a Literary Saloon felsorolásából:

Claudio Magris 5/1
Philip Roth 7/1
Tomas Tranströmer 7/1
Adunis 8/1
Amos Oz 10/1
Haruki Murakami 10/1
Joyce Carol Oates 10/1
Margaret Atwood 20/1
Milan Kundera 20/1
Thomas Pynchon 20/1
Mario Vargas Llosa 50/1
Salman Rushdie 100/1

A New York Times könyves blogja, a Paper Cuts szerint is esélyes nagy kedvencünk a kanadai írónő, Margaret Atwood, akinek neve szinte minden évben felmerül és a svéd költő Tomas Tranströmer, valamint ne feledkezzünk meg Bob Dylanről, akinek nevét 2004 óta emlegetik, mint az első dalszerzőt, aki megkaphatja a legrangosabb irodalmi elismerést.

A Paper Cuts értesülései szerint a két legesélyesebb, a számunkra lehet nem túl ismert Ko Un, koreai költő, és Adunis, szír költő. Emellett a második körbe ők Amos Oz, izraeli regényírót, Don DeLillo és Corman McCarthy amerikai regényírókat és végül Mario Vargas Llosa és Carlos Fuentes, latin-amerikai szerzőket hozzák, utóbbiak szerintük megosztva kapnák a díjat. 

Végezetül idéznénk Marlon James jamaicai szerzőt, és bloggert, aki blogján érdekes esélylatolgatásba kezdett. Nézzünk hát néhányat a szerinte lehetséges nyertesek közül. 

Egy eddig teljesen ismeretlen kelet-európai író vagy költő. Egyszerre mellette és ellene is szól, hogy az utóbbi tíz évben a díjazottak között hét európai volt.

Margaret Atwood. A legutóbbi női díjazott Elfriede Jelinek díjazása nemzetközi botrányt kavart. Sokan nem értettek egyet a döntéssel és noha maga az írónő nagy és váratlan megtiszteltetésnek tekintette a díjat, voltak fenntartásai vele kapcsolatban és a díjátadóra sem ment el, amelyet rossz egészségi állapotával magyarázott. Beszédét videóról vetítették le. Marlon Jones szerint a díjkiosztó bizottság most ezt a csorbát szeretné kiköszörülni Atwood díjazásával, hiszen ő minden szempontból megfelelő választás lenne: provokatív és közkedvelt, rengetegen olvassák, ám mindez hátrányára is válhat: nem eléggé provokatív ahhoz, hogy politikailag állást foglaljon például.

Philip Roth. Amerika egyik legnagyobb élő írója. Ellene szólhat, hogy fehér és amerikai és férfi. A bizottság Jones szerint jobban kedveli a hátrányosabb helyzetű szerzőket.

Haruki Murakami. Még nem érte el pályája csúcspontját, egyre jobb és jobb regényeket jelentet meg. Gao Xingjian (2000) óta nem volt ázsiai nyertes.

Adunis. A szíriai költőről régóta suttogják, hogy a bizottság kedvence és növeli az esélyeit az is, hogy 1996 óta nem nyert költő. Ellene szólhat, hogy a széles olvasóközönség előtt nem túl ismert.

Milan Kundera. Talán csak azért nem kapta meg eddig a díjat, mert mindenki azt hiszi, beleértve a Nobel bizottságot is, hogy már régen odaítélték neki.

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!