Az Amazon átalakítja a japán könyvpiacot

.konyvesblog. | 2012. október 26. |

A japán e-könyv-piac viszonylag kiaknázatlan területnek számít, a szigetországban ugyanis csak nagyon kevés könyvet lehet egyelőre elektronikus formában letölteni. A japán kiadók egyelőre ódzkodnak az e-könyvektől, mivel attól félnek, hogy az a nyomtatott könyvek halálát jelentené.

A Bloomberg szerint az olyan japán cégek, mint a Sony, a Panasonic vagy a Toshiba, már rendelkeznek saját e-könyv-olvasóval, a külföldi cégek azonban eddig nem nagyon rúgtak labdába ezen a téren. Ráadásul a japán e-könyvek kínálata is elég szegényesnek mondható, hiszen egyes források szerint az elektronikus formában elérhető japán nyelvű könyvek száma (a mangákat nem számítva) nagyjából százezer körül mozgott. (Csak összehasonlításul: az Amazon amerikai oldalán a Kindle-re feltölthető könyvek száma meghaladja az 1,6 milliót.)

„Az emberek nem akarják megvenni ezeket a készülékeket, mert nincs sok (elérhető) tartalom, és a kiadók nem szívesen fektetnek be a tartalomba, mert nincs elég e-könyvolvasó” – foglalta össze a probléma lényegét egy tokiói irodalmi ügynökség igazgatója. Egy ugyancsak tokiói székhelyű kiadó elektronikus fejlesztésekért felelős vezetője pedig azt mondta, hogy a piac fejlődését nehezíti az is, hogy Japánban a kiadók nagyon nehezen tudnak hozzájutni a digitális publikálási jogokhoz. A szigetországban ugyanis a kiadók rendszerint csak a nyomtatott verziókra szerzik meg a jogokat, az összes többi jog pedig a szerzőnél marad. 

A japán e-könyv-piac azonban most valamennyire felélénkülhet: az Amazon ugyanis bejelentette, hogy piacra dobja a Kindle japán nyelvű verzióját, sőt, a cég közölte azt is, hogy nagyjából 50 ezer japán nyelvű e-könyvet lehet majd megvásárolni tőlük. Az előrendelések már megkezdődtek, és a japán nyelvű készülékek kiszállítása november második felében kezdődik.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.