Schwarzeneggernek nőies volt a Terminátor híres mondata

.konyvesblog. | 2012. október 03. |

A cseppet sem szerény Emlékmás – Életem hihetetlen, de igaz története címmel hamarosan a magyar könyvesboltokban is elérhető lesz Arnold Schwarzenegger (testépítő, mozisztár, kormányzó, pontosabban ma már exkormányzó) önéletrajzi könyve. Az osztrák származású, de karrierjét az Egyesült Államokban megalapozó és csúcsra járató Schwarzenegger az ígéretek szerint kendőzetlen őszinteséggel mesél majd életének eddig kevésbé publikus, és időnként kínos részleteiről.

Így például arról is, hogy tizennégy éven keresztül hogyan titkolhatta el a felesége, Maria Shriver elől, hogy gyereke van a bejárónőjüktől. A könyv szerint, amikor a gyerek megszületett, Schwarzenegger azzal próbálta győzködni magát, hogy az apa nyilván a bejárónő férje, ám ahogy a fiú nőtt, a hasonlóság közte és a mozisztár között egyre nyilvánvalóbbá vált.

Ez a fajta titkolózás egyébként eléggé jellemző Schwarzeneggerre: például a feleségével lényegében az utolsó pillanatban közölte, hogy ringbe akar szállni a kaliforniai kormányzói székért, és éppen Schwarzenegger anyósa győzte meg a lányát arról, hogy a családjukban a feleségeknek ki kell állniuk a férjük mellett és támogatniuk kell őket politikai ambíciókban. Lehetett ebben némi tapasztalata, hiszen Eunice Shriver, az anyós, nem mellesleg John F. Kennedy egykori amerikai elnök testvére. Maria Shriver amúgy azt is a lapokból tudta meg, hogy a férje kormányzóként még egy ciklus erejéig hosszabbítani kíván.

Dacára annak, hogy Schwarzenegger állítása szerint számára a család jelentett mindent, a könyv szerint a színész a Vörös Szonja 1985-ös forgatása alatt viszonyt kezdett Brigitte Nielsennel, ráadásul úgy, hogy akkor már együtt élt későbbi feleségével, Maria Shriverrel. Schwarzenegger az affért úgy magyarázza, hogy Nielsennel folytatott viszonya döbbentette rá: valójában Mariát akarja elvenni feleségül. Mindenesetre Schwarzeneggernek nem ez volt az egyetlen félrelépése, hűtlenkedéseit azonban azzal magyarázta, hogy „nem tökéletes”. A színész-politikus egyébként örök optimistaként még mindig bízik abban, hogy egyszer újra egy párt alkothatnak volt feleségével, újfent bevallva, hogy még mindig szerelmes belé.

A Los Angeles Times beszámolója szerint egyébként a nagy kitárulkozás ellenére önvizsgálatnak nyoma sem látszik a könyvben. Érdekes kulisszatitkok azonban mégis kiderülhetnek belőle, például arról, hogy milyen volt a Hálaadás a Kennedy-rokonsággal vagy hogy James Cameron miért imádta az éjszakai forgatásokat. Ami a Terminátor forgatását illeti, a könyv szerint Schwarzenegger heves vitákat folytatott Cameronnal, miután a színész meg akarta győzni a rendezőt (aki egyébként másokkal együtt a forgatókönyvet is jegyezte), hogy az „I’ll be back” („Még visszatérek”) mondatot „I will be back”-nek mondhassa. Schwarzenegger szerint az első verzió túl nőiesnek hangzott, de Cameron úgy nézett rá, mint akinek elment az esze. „Nézd, csak bízz bennem, oké? Én nem mondom meg neked, hogyan játssz, te pedig nem mondod meg nekem, hogy hogyan írjak!” Végül ebben maradtak.

A CBS-nek adott interjújában Schwarzenegger azt mondta, hogy elsősorban üzletembernek tekinti magát, és kifogásolta, hogy túl sok olyan színész, író és művész van, aki a marketingre nem fordít kellő figyelmet. Pedig szerinte, függetlenül attól, hogy ki mit csinál, mivel foglalkozik az életben, nagyon-nagyon fontos, hogy az ember jól el is tudja adni magát. Ez a hozzáállás egyébként annyira nem idegen tőle, hogy egyszer, amikor kaliforniai diákok előtt tartott előadást, arra biztatta őket, hogy egyfajta brandként tekintsenek magukra, tekintet nélkül arra, hogy később milyen pályára is kívánnak lépni. Neki fiatalként az volt a víziója, hogy világbajnok legyen a testépítésben, ami – ebben bízott – megnyitja előtte az utat Amerikába. Ha pedig már megvetette a lábát, akkor a világ legjobban fizetett moziszínésze és sikeres üzletember lesz – gondolta akkor. El tudjátok képzelni, milyen abszurdnak tűnt ez a cél attól a fiútól, aki egy kis ausztriai faluban élt és még csak angolul sem beszélt? Később azonban egyre konkrétabb célokat tűzött ki maga elé, például a Mr. Universe cím elnyerését vagy azt, hogy Hollywood meghódítására induljon. Egy a Forbes-ban megjelent cikk szerint Schwarzenegger tanácsa éppen ebből áll: tegyél kis lépéseket, dolgozz mindenkinél keményebben, soha ne hallgass a kétkedőkre, bízz a képességeidben és abban, hogy el tudod érni a kitűzött célodat.

Az LA Times összességében egy olyan ember portréjaként jellemezte a könyvet, aki teljes mértékben az általa elért célok alapján határozza meg saját magát – függetlenül attól, hogy ezen célok eléréséért a körülötte élőknek mekkora árat is kell megfizetniük. A könyv egyébként nagy teret szentel Schwarzenegger testépítői karrierjének, és sok más mellett beszámol arról is, hogy 1983-ban lehetősége volt II. János Pál pápával találkozni, akivel az edzésről beszélgettek. A pápa ezek szerint minden nap hajnali ötkor kelt, hogy teljesíteni tudja a magára kiszabott penzumot. „Ha ő meg tudta csinálni, te is meg tudod” – tanácsolja olvasóinak Schwarzenegger.

Az összeállításhoz a New York Times, a Huffington Post, a USA Today, a Forbes, a New York Daily News, a Hollywood Reporter, és a Los Angeles Times (itt és itt) anyagait használtuk fel.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!