A rákos Mankell kiírja magából félelmeit

.konyvesblog. | 2014. február 19. |

Néhány hete Henning Mankell maga jelentette be, hogy rákos, és akkor ígéretet tett arra is, hogy a betegségével folytatott küzdelméről folyamatosan tájékoztatni fogja olvasóit. A Guardian néhány napja közzétette Mankell svéd nyelvű bejegyzésének fordítását, melyben a krimiszerző a kezdeti sokkról és a várakozás gyötrelmeiről számolt be.

Miután január elején rákkal diagnosztizáltak, tíznapos pokolra szállás vette kezdetét – kezdi visszaemlékezését Mankell, aki szerint ezek a napok emlékezetében ködbe burkolóznak, és utóbb ezt az időszakot olyan elhúzódó rémálomként írja le, melynek mindegy volt, hogy Mankell alszik-e vagy éppen ébren van.

Henning Mankell magát a negyvenes évek gyermekének nevezi, hozzátéve, hogy ez a nemzedék még automatikusan a halállal társítja a rákot, és még akkor is, ha tudja, hogy a kutatások hihetetlen fejlődésen mentek azóta keresztül  és a daganatos megbetegedések nem feltétlenül végződnek halállal , a régi felfogástól nem tud teljes mértékben megszabadulni.

A felesége egy nap azt javasolta neki, hogy írnia kellene a várakozásról, hiszen a kezelések ez esetben sok esetben várakozást is jelentenek, amely minden érintett számára sok nehézséget jelent. Henning Mankell szerint a várakozás időnként elviselhetetlen, ugyanakkor elkerülhetetlen, és természetes az is, hogy ha valaki várakozásra kényszerül, akkor teljesen tehetetlennek érzi magát.

Számára ebben az időszakban a nagy kérdés az volt, hogy az áttét vajon elérte-e már az agyát, ez ugyanis azt jelentette volna, hogy a csata már azelőtt eldőlt, hogy egyáltalán elkezdődött volna. Amikor a kezelőorvosa közölte vele, hogy ilyesmit nem találtak, a pillanatot Mankell felszabadító érzésként élte meg. A rákja persze ugyanolyan súlyos betegségnek tekintendő, mint azelőtt, ennek az időnként rettenetes várakozásnak mégis egy darabka pozitív hír volt a jutalma.

Néhány napon belül elkezdődik a kezelés, tehát a várakozás első szakasza lezárult. Kezdetét veszi azonban egy másik várakozási szakasz, de itt – az előzővel ellentétben – már ő lendül támadásba, írja bejegyzésében Henning Mankell.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.