A National Public Radio cikkéből most kiderül, hogy miért olvasnak többet a nők, mint a férfiak. A cikk írója a Booker-díjas Ian McEwan érdekes kísérletét emlegeti fel, amikor az író néhány éve fiával kisétált az egyik londoni parkba és elkezdtek könyveket osztogatni. Néhány percen belül már harminc könyvnél tartottak, amik közül majdnem az összeset nők vették el. Míg a nők "lelkesek és hálásak" voltak az ajándékért, a férfiak "furcsálva és elutasítóan" szemlélték az akciót, és nem kértek a regényekből. McEwan így foglalta össze tapasztalatait: "abban a pillanatban, hogy a nők eltűnnek a föld színéről, a regény is meghal."
Több tudományos kísérlet is kimutatta, hogy a nők többet olvasnak, mint a férfiak, a regények terén kifejezetten szembetűnő a különbség. A magyarázatok nagyon sokrétűek, egészen a férfiak és a nők agya közti különbségektől, a kislányok és kisfiúk társadalom által kialakított olvasási szokásaiig terjednek, és ne feledkezzünk meg a társadalomtörténeti okokról sem.
Egy dolog biztos: az amerikaiak sokkal kevesebbet olvasnak, mint régen, és a nemek közti olvasási különbség egyre nő: egy kutatás kimutatta, hogy Amerikában, Kanadában és Angliában a férfiak mindössze 20%-a olvas szépirodalmat. Az olvasóklubok tagjainak többsége nő, az újonnan alakuló irodalmi blogokat is zömében nők írják. Míg sok feleség akár 100 könyvet is elolvas egy évben, férjük leginkább nullát, ha nem számítjuk a képregényeket és a gyerekek képes mesekönyveit.
Arra, hogy a férfiak miért kedvelik inkább a non-fiction irodalmat, az egyik magyarázat az lehet, hogy a nők eleve sokkal empatikusabbak, mint a férfiak. Több kutató állítja, hogy az egész már a korai gyerekkorban eldől: a kislányok sokkal nyugodtabban tudnak egy helyben üldögélni, mint a kisfiúk, ezért több türelmük is lesz egy könyv elolvasásához.
Egy másik magyarázat a tükörneuronokkal magyarázza a különbségeket: a tükörneuronok akkor aktiválódnak, amikor másokat utánzunk, mások fájdalmát látjuk, vagy megindul a nyálelválasztásunk, ha egy másik embert enni látunk. A kísérletek még gyerekcipőben járnak, de már feltételezik, hogy a nők több tükörneuronnal rendelkeznek, mint a férfiak. Ezért vonzódhatnak inkább a szépirodalomhoz, hiszen az több empátiát, beleélő képességet igényel, mint a tényirodalom.
Kivételek persze mindig vannak: a Harry Pottert például sokkal több fiú olvasta, mint lány. És nemcsak a nemi különbségekre kell figyelmet fordítani, hanem arra is, hogy a fiatalok sokkal kevesebbet olvasnak, mint az idősebbek. A kutatók előre aggódnak, hogyan fognak megváltozni olvasási szokásai annak a felnövekvő generációnak, amelynek férfi tagjai eleve nem olvasnak.