Egy brit felmérés szerint a mai szülők sokkal gyakrabban olvasnak esti mesét a gyerekeiknek, mint ahogy a saját szüleik tették, amikor ők voltak fiatalok. Az esti mesét mondók száma megduplázódott, a szülők pedig nemcsak a klasszikus boldogan éltek, míg meg nem haltak történeteket mesélik a gyerekeiknek, hanem előszeretettel egészítik ki a meséket a való életből vett drámákkal, vagy szövik bele a gyerek kedvenc hírességét.
A szülők fele olvas a gyereknek esténként, de gyakran sajátos, rövidebb adaptációkat hall a gyerek, a mesék pedig leggyakrabban popsztárokkal, színészekkel, valamint igazi herceggel és hercegnővel egészülnek ki. A szülők tizede beismerte, hogy lerövidíti a meséket, 35 százalékuk pedig naponta kevesebb, mint 7 percig mesél. A mesemondó szerepét inkább az anyák vállalják magukra, csak a válaszadók negyede állította azt, hogy az apa a gyerekek kedvenc meseolvasója.
Több mint ezren válaszoltak az egyik gyerekfogkrémgyártó kérdéseire a Netmums nevű szülői tanácsadó oldalon, és nagy részük azt állította, az ún. rohanó világ ellenére is gyakrabban szakít időt a mesélésre, mint anno a saját szülei tették.
A hírességek egyre gyakrabban kerülnek az esti mese szereplői közé - a királyi esküvő után például sok mesében szerepelt Vilmos és Katalin. Ezek a modern mesék viszont épp úgy működnek, mint a klasszikusok, csak a szereplőik lettek kicsit frissítve.
A tanulmány szerint a szülők háromnegyede ötnél többször olvas fel egy héten, a szülők fele pedig minden este leveszi a gyerek kedvenc könyvét a polcról. A mostani válaszadók gyerekkorában csak a szülők 37 százalékának kezébe került gyerekkönyv a hét legalább öt napján, a szülők fele pedig beismerte, hogy sosem olvasott mesét a gyerekeinek. Most mindössze négy százalék azok aránya, akiknek a gyerekei mese nélkül fekszenek le esténként.
A megkérdezettek fele gondolja úgy, hogy az esti mese ösztönzi a gyerek kreativitását, háromnegyedük szerint pedig segít a gyereknek az ellazulásban, és az elalvásban.
Forrás: Telegraph