A Jelenkor egy éjszakára a Ludwig Múzeumba költözik

.konyvesblog. | 2017. június 22. |

A Ludwig Múzeum idén irodalmi programokkal is kapcsolódik a Múzeumok Éjszakája kezdeményezéshez. Június 24-én, szombaton 17 órától Jelenkor-estet szerveznek a Pécsi Műhely kiállításában, a pécsi Jelenkor folyóirat tagjainak közreműködésével.

A Jelenkor első száma 1958 októberében jelent meg. A lap olyan szerzők műveit közölte többek között, mint Illyés Gyula, Jékely Zoltán, Kassák Lajos, Tandori Dezső, Weöres Sándor, Mészöly Miklós, Örkény István, Szabó Magda, Kodolányi János, Konrád György, Pilinszky János; illetve a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójától kezdve az ún. új próza képviselői, Esterházy Péter és Nádas Péter írásait is. A kétezres évektől a korábbiaknál jóval több irodalmi, kulturális esemény zajlott a lap égisze alatt Pécsett, és a nemzetközi kapcsolatai is jelentősen kibővültek.

A szombati beszélgetés résztvevői: Havasréti József kritikus, irodalomtörténész, kommunikációkutató, és Parti Nagy Lajos költő, író, a Jelenkor egykori szerkesztője; a beszélgetés moderátorai: Várkonyi György művészettörténész, a Jelenkor képzőművészeti rovatának szerkesztője és Ágoston Zoltán kritikus, a folyóirat főszerkesztője; valamint a kiállítás kurátorai, Készman József és Doboviczki Attila.

A Pécshez kötődő írásaikból felolvasnak: Kiss Tibor Noé író, Parti Nagy Lajos költő, író, valamint Tóth Krisztina költő, író.

Részletes programért katt IDE!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.