A finnek megint jobban teljesítenek

.konyvesblog. | 2016. március 16. |

(Kép forrása)

Az írás-olvasás terén a finnek a világelsők - derül ki egy friss kutatásból. A connecticuti CCSU egyetem a World's Most Literate Nations elnevezésű felmérésében nemcsak arra volt kíváncsi, hogy a különböző olvasási teszteken hogyan teljesítenek az egyes országok tanulói, de megvizsgálta azt is, hogy olvasnak-e újságot, használnak-e számítógépet (és milyen a háztartások lefedettsége), vannak-e könyvtáraik, és állami szinten mennyit költenek az oktatásra.

A szakemberek összesen 200 ország adatait vizsgálták - ezeket például az UNESCO-tól és a PISA-tesztekből merítették -, végül megfelelő statisztikai adatok hiányában végül csak 61 ország került bele a jelentésbe.

Az összeredmények alapján az amúgy is hatékony oktatási rendszerükről híres finnek végeztek az élen, a dobogóra a norvégok (2.) és az izlandiak (3.) fértek fel mögöttük. Az első tízbe került még Dánia (4.), Svédország (5.), Svájc (6.), az Egyesült Államok (7.), Németország (8.), Lettország (9.) és Hollandia (10.). Az összesítésben Botswana lett az utolsó (61.), és szintén az utolsók közé sorolták Indonéziát (60.) és Thaiföldet (59.).

Magyarország a középmezőnyben végzett, és a 29. helyet foglalja el a listán. A vizsgált részterületek közül a magyarok a könyvtárak tekintetében érték el a legjobb  (9.) helyezést, a legrosszabbat pedig az oktatási rendszerek inputjánál, itt 58-ak lettünk (ennél a részterületnél alapvetően két tényezőt vettek figyelembe, hiszen az oktatásba történő beruházások mellett szempont volt az is, hogy a diákoknak hány évet kell kötelezően iskolába járniuk).

Aki Ollikainen finn író, akinek Fehér éhség című könyve felkerült a Nemzetközi Man Booker hosszú listájára, a legfontosabb szempontnak azt nevezte, hogy hazájában az oktatás és az olvasás fontosságát még a kétkezi munkások is elismerik, amellett pedig a tanárok munkáját nagyon megbecsülik. "Azt kell mondanom, hogy nagyon büszke vagyok a finn oktatási rendszerre és a könyvtárainkra, melyeknek változatos gyűjteményei mindenki számára elérhetőek. Nálunk mindenkinek ugyanolyan lehetősége van tanulni és olvasni" - vélte Ollikainen, hozzátéve egyúttal, hogy míg Finnországban mindez nyilvánvalónak, addig világszerte ez inkább luxusnak számít.

A teljes listáért katt ide!

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.