A brit oktatási miniszter utálja Steinbecket, kiszedette az érettségiből

.konyvesblog. | 2014. május 27. |

A brit oktatási miniszter, Michael Gove több brit könyvet szeretne a érettségin, ezért olyan amerikai klasszisokat túrt ki a tételek közül, mint az Egerek és emberek, vagy a Ne bántsátok a feketerigót! – cserébe a diákok kapnak Dickenst és Jane Austent. A pletyka szerint a miniszter saját kezűleg állította össze az új követelményt, az írók és az irodalomtudósok kiakadtak.

Az angol irodalomérettségi tananyag módosulásának nem csak John Steinbeck és Harper Lee regényei, de Arthur Miller drámája, A salemi boszorkányok is áldozatul esett. Bár az oktatási minisztérium hangsúlyozta, hogy ez nem betiltást jelent, az OCR nevű vizsgabizottság képviselője tudni véli, hogy a változás közetlenül a miniszternek tulajdonítható, aki utálja az Egerek és embereket. Eddig az irodalomérettségire készülő brit diákok 90 százalékának tananyagában helye volt a kisregénynek, ami Gove szerint igen elkeserítő adat.

Christopher Bigsby, az East Anglia egyetem amerikai tudományok professzora sem örült a döntésnek, szerinte egy olyan ember utasítja el ezeket a könyveket a nemzetibb tananyagért, aki bevallottam óriási rajongója a rapnek. A brit külügyminiszter mindent megtesz, hogy bezárja a határokat a külföldi diákok előtt, akiket ő bevándorlóknak tekint, és úgy tűnik, most a tananyag megváltoztatásával kell küzdeni az idegenek ellen, mert a végén még egy román regény is beszivárog a brit iskolákba. Gove döntése a Twitteren is hatalmas vihart kavart. Mark Gatiss, a Sherlock Mycroftja egyenesen veszélyes filiszteusnak nevezte a miniszter, mások úgy vélik, hogy Dickenst olvastatni egy 16 éves gyerekkel unalmas és fárasztó.

A brit oktatási miniszter nem most borzolta először a kedélyeket: egy 2013-as konferencián kijelentette, hogy 11 éves kortól évi 50 könyvet kellene olvasniuk a gyerekeknek, és neki sokkal jobban tetszik, ha egy gyerek George Eliot Middlemarch című regényét olvassa, mint ha az Alkonyat-trilógia egyik epizódját. (A Middlemarch például arról híres, hogy Virginia Woolf kijelentette, egyike azon kevés angol regénynek, ami felnőttek számára íródott – a szerk.) Az oktatási minisztérium által kiadott nyilatkozat szerint az elmúlt évek irodalom érettségije nem volt elég szigorú, és a tartalma sem volt megfelelő. Ugyanakkor kijelentik, hogy az új tervezettel egy könyvet, szerzőt vagy műfajt sem tiltanak be, a tanulók viszont szélesebb irodalmi merítést kapnak, és megismernek legalább egy Shakespeare-drámát, egy 19. századi regényt és egy 1914 utáni, Brit-szigeteken írt drámát vagy regényt.

A vizsgabizottságoknak és az iskoláknak lesz lehetőségük szabadon választott könyveket is bevenniük a tananyagba, de az új szabályok nagyon kevés helyet hagynak a Nagy-Britannián kívüli 20. századi irodalomnak. Bár a listán most a 20. század előtti könyvek a hangsúlyosak, azért ráfért néhány 20. századi olvasmány, például Dennis Kelly 2007-s drámája, a DNA, amely az iskolai zaklatásról szól.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.