Ezek az európai spekulatív irodalom elmúlt évtizedének legfontosabb könyvei

Ezek az európai spekulatív irodalom elmúlt évtizedének legfontosabb könyvei

.konyvesblog. | 2019. november 08. |

Az európai spekulatív irodalomról általában sokkal kevesebb szó esik, mint az amerikairól. Pedig rengeteg olyan könyv születik ezen a kontinensen is, amire érdemes figyelni, még ha sokat közülük nem is fordítanak le angol (vagy egyéb) nyelvre. Pintér Bence a File 770 oldal számára gyűjtötte össze azokat a műveket a műfajban, amelyek Ausztriától Lettországon át egészen Ukrajnáig bezárólag kiemelkedtek a mezőnyből az elmúlt évtizedben 

Ahogy írja, az utóbbi években az angolszász könyvkiadás felfedezett egy csomó olyan történetet, ami eltért a szokásostól: regényeket marginalizált csoportokról, vagy például a kínai könyveket. Az ismeretlen európai történetek azonban mindeddig kimaradtak a szórásból. Utóbbiak ráadásul nemcsak az angol nyelvet beszélő világ számára maradtak felfedezetlenek, hanem szinte az egész világnak, hiszen a spekulatív fikció piacán egyértelműen az angol és amerikai művek dominálnak, és jellemzően ezeket fordítják le a legtöbb idegen nyelvre is. Éppen emiatt az olvasók nagyon kevés olyan könyvvel találkozhatnak, amely Európa vagy az egyes európai országok jövőjével foglalkozna.

A most összeállított lista (amely ITT érhető el) egyrészt azt a célt szolgálja, hogy tippeket adjon az amerikai kiadóknak, másrészt, hogy az európai kiadók is jobban átláthassák, milyen spekulatív könyvek jelentek meg a környező országokban az utóbbi években, és miket lenne érdemes lefordítani.

hungary.jpg

A magyar könyvek közül a következők kerültek a listára:

  • Veres Attila: Odakint sötétebb (interjúnk ITT érhető el)
  • Veres Attila: Éjféli iskolák (kritikánk ITT, interjúnk ITT olvasható)
  • Moskát Anita: Horgonyhely
  • Moskát Anita: Irha és bőr (kritikánk ITT)
  • Brendon Hackett: Xeno
TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.