25 éve jelent meg először a Tashi című gyerekkönyv-sorozat első darabja, a széria könyveiből azóta világszerte egymillió példányt adtak el. Írója, az ausztrál Anna Fienberg most a Guardian Australiának mesélt a kezdetekről: felelevenítette, hogy az anyját, Barbarát, mindig arra tanították a szülei, ha új gyerek jön az osztályukba, barátkozzon össze vele, hiszen bizonyára magányosnak érzi magát. Barbara Fienberg így ismerkedett össze egy magyar zsidó menekülttel, Mary Ronaival.
Sok-sok évvel később, az akkor már tanárként és könyvtárosként dolgozó Barbara adta az ötletet a lányának, hogy írjon egy könyvet egy fiúról, aki régi hazájából menekülve érkezik Ausztráliába, és barátságot köt egy helybéli gyerekkel. Anna Fienbergnek csak évtizedekkel később esett le, hogy édesanyja régi barátja, a náci uralom elől menekülő fiatal lány alakja inspirálta a Tashi-regények hősét.
Ezek a könyvek egyszerre tűnnek modernnek és kortalannak. Tashi egy manószerű lény, aki bár sárkányokkal találkozik és varázscipőt húz, ám a vállára nehezedő gondok mégis a való világból is ismerősek lehetnek. Fienberg nem retten vissza attól sem, hogy időről időre sötétnek mutassa a világot, szerinte ugyanis sokkal egészségesebb, ha nem tartjuk burokban a gyerekeket. Ha beszélgetünk velük mindazokról a dolgokról és jelenségekről, amelyek félelmet kelthetnek bennük, azzal reményt is adhatunk nekik, egy hangot, amelyben megbízhatnak, hogy segít átvezeti őket a nehéz időkben is.
A Tashi-könyveket Anna Fienberg rendszerint az édesanyjával együtt írta, Barbara Fienberg hanyatló egészsége miatt viszont a hamarosan megjelenő új regényt már egyedül jegyezte le. A sorozat illusztrátora, Kim Gamble 2016-ban meghalt, így az új könyv rajzait már Gamble lánya készítette, amihez nagyban merített édesapja archívumából.
Forrás: Guardian