A Vulkán Magazint Bojár Iván András művészettörténész, újságíró alapította, aki a 10 millió Fa nevű civil kezdeményezést is elindította, írja a We Love Balaton nyomán a 24.hu. A lapban esszék, tárcák, novellák és beszámolók olvashatók kulturális, környezetvédelmi, művészeti és építészeti témában.
Az alapító Bojár Iván András a Szent György-hegy és környéke meghatározó kulturális szereplője, aki a hegy lábánál álló házánál nyaranta közösségi programoknak és irodalmi esteknek ad otthont.
A szerkesztőséget Bojár mellett Kondorosi Edit, Láng Judit és Mesterházy Fruzsina alkotja, és többek között olyan, a környéken élő szerzőktől olvashatunk majd írásokat, mint Csikós Attila író, Artner Sisso vagy Németh István Péter költő.
Ki máshoz is fordulhatnánk útbaigazításért, amikor a természet és az ember viszonya a természethez újra az egyik legmeghatározóbb kérdéssé válik, ha nem Fekete Istvánhoz?
A Vulkán alapításának ötlete akkor merült fel, mikor a Nagy Káli Könyvhöz hasonlóan a Szent György-hegyről is készült volna egy olyan kötet, amiben a hegy irodalma is helyet kap. A kötet végül nem jelent meg, a magazin viszont elindult.
"A Badacsonynak rengeteget jelentett az, hogy van Kisfaludyja, és rajta keresztül van történelme, legendája, egyfajta irodalmi kultusza, vagy Egry révén van egy festője. Fontos, hogy tudatosítsuk, a Szent György-hegynek ott van Konrád György (aki egy Szent György-hegyi présházból nézte 1999-ben a napfogyatkozást), vagy Kiss Bendek, a vagy a Kilencek népi írói körhöz tartozó költő, aki egyben szőlősgazda is volt a hegyen" - mondta Bojár a We Love Balatonnak.
A magazin témái kapcsán Bojár elmondta, hogy
hiányolta az olyan irodalmi folyóiratokat, amik a környezetvédelmet fontos társadalmi kérdésként fogalmazzák meg.
A vulkán így metaforaként is működik, hiszen korunk egyik nagy megrázkódtatása szerinte a klímaválság.
A Vulkán működése non-profit, és minden tartalma ingyenesen olvasható.