sa

Susan Sontag, Dian Fossey és a holnap ára [Könyvesblokk]

E heti Könyvesblokkunkban ajánlunk életrajzi regényt Dian Fosseyról, aki a gorillákat tanulmányozta, míg meg nem gyilkolták, valamint Susan Sontag egyik alapművének új kiadását, Booth Jeff könyvében pedig arról olvashatsz, milyen pozitív és negatív következményei lehetnek az intenzív technológiai fejlődésnek.

-

Susanna Leonard: Dian Fossey - A hegyi gorillák megmentője

Susanna Leonard
Dian Fossey - A hegyi gorillák megmentője
Ford. Győri Hanna, Kossuth Kiadó, 2023, 448 oldal
-

Kalifornia, 1940. A kis Dian biztos benne: ha nagy lesz, állatokkal akar foglalkozni. Sok-sok évvel később tényleg elutazik Afrikába, hogy a veszélyeztetett hegyi gorillákat kutassa. Állhatatos munkája során a köderdőkben figyelemre méltó eredményt ér el: közvetlen kapcsolatba lép a látszólag félelmetes, azonban félénk állatokkal. Különleges barátság alakul ki köztük, és Dian hamarosan világhírű lesz. Azonban nem csak az állatok lopják be magukat a szívébe: megismerkedik Bobbal, a fotóssal, és fülig szerelmes lesz a házas férfiba. Ám minél fáradhatatlanabbul küzd Dian a gorillák védelméért, annál több az ellensége, ezért idővel nem csupán a szeretett állatok, de a saját élete is veszélyben forog.

Susan Sontag: A fényképezésről - Helikon Zsebkönyvek 133.

Susan Sontag
A fényképezésről - Helikon Zsebkönyvek 133.
Ford. Nemes Anna, Helikon, 2023, 258 oldal
-

Milyen hatással lehet a valósághoz fűződő viszonyunkra az, hogy a fényképezőgépünkkel szabadon leképezhetjük (lemásolhatjuk, dokumentálhatjuk, módosíthatjuk vagy épp helyettesíthetjük) a minket övező világot? Susan Sontag ebben a hat esszét (és egy idézetgyűjteményt) tartalmazó kötetben a rá jellemző utánozhatatlan szépirodalmi stílussal és filozófiai megalapzottsággal vizsgálja a fotográfia történetét, és vet számot a fotózás szerteágazó, megannyi kérdést és problémát felvető kulturális jelenségével. A fényképezésről 1977-es megjelenése óta semmit sem vesztett gondolatébresztő erejéből - a közösségi médiák korában, melyet áthat a vizuális (ön)reprezentálás kollektív vágya, aktuálisabb, mint valaha.

A feminista ikon, aki Beckettet rendezett az ostromlott Szarajevóban - Susan Sontag 90
A feminista ikon, aki Beckettet rendezett az ostromlott Szarajevóban - Susan Sontag 90

Kilencven éve, 1933. január 16-án született Susan Sontag amerikai író, esszéista, a múlt század egyik nagy hatású gondolkodója. Tíz érdekességet olvashatsz rá emlékezve.

Tovább olvasok

Jeff Booth: A holnap ára - A jövőnket alakító technológiai és gazdasági folyamatok

Jeff Booth
A holnap ára - A jövőnket alakító technológiai és gazdasági folyamatok
Ford. Nyuli Kinga, Scolar, 2023, 224 oldal
-

A technológiai fejlesztések gyorsabb ütemben haladnak, mint ahogy képesek lennénk felfogni azokat. Elképesztő sebességgel változó világunkban egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne próbáljunk meg lépést tartani. A helyi és a globális gazdaság számára mielőbb egy új keretrendszert kell megteremtenünk, különben a technológiai fejlődés, ahelyett hogy jólétet teremtene, könnyedén romboló erővé válhat. A technológia és az e-kereskedelem világában vezetőként és kiemelkedő gondolkodóként is otthonosan mozgó Jeff Booth nem fél kétségbe vonni az általánosan elfogadott elképzeléseket. Egyedülálló kötetében bemutatja a jelenünket – és egyben a jövőnket – alakító technológiai és gazdasági folyamatokat és az előttünk álló döntéseket. A virtuális valóság, az önvezető autók, a mesterséges intelligencia, vagy a 3D-nyomtatás bemutatásával és jövőbeli irányaival rámutat, hogy noha hihetetlen lehetőség előtt áll az emberiség, a közös jólét érdekében együtt kell működnünk.