Beleolvasó zombi d:book

Zombik, jedik, alienek és a politika

Valuska László | 2017. április 01. |

Milyen a politikai és a társadalmi berendezkedés a sci-fikben? Bizony, folytatódik Tóth Csaba politológus fura hobbija, az egyszerre geek- és bölcsészpornó, a sci-fik politológiai elemzése. Kifejezetten érdekes játék ez, amiből kiderül, hogyan kell megszervezni egy sikeres lázadást az elnyomó Galaktikus Birodalommal szemben, indokolt volt-e a Trónok harcának Vörös Nászában a szószegő Starkok legyilkolása, és az is, hogyan reagálna Földünk, ha hirtelen idegenek, netán zombik támadnák meg országainkat? Sok téma, sok szerző, négy szövegrészletet mutatunk be Ceglédi Zoltántól, Filippov Gábortól, Tóth Csabától és Török Gábortól. 

Tóth Csaba (szerk.): Fantasztikus világok - Társadalmi és politikai kérdések a képzelet világaiban

Athenaeum, 2017, 400 oldal, 3999 Ft

 

Tóth Csaba dolgozatának  A Halálcsillagon innen és túl: A galaxis politikai átalakulása a Zsivány Egyesben

"A Zsivány Egyes, a Star Wars-széria egyik leginkább politikus epizódja első látásra egyszerűen arról szól, hogyan szerzi meg a Lázadók Szövetsége a Halálcsillag terveit – s hogy milyen áldozattal fizet ezért. Mélyebbre ásva azonban kiderül, hogy valójában a Birodalom átalakulásáról szól: megmutatja, hogyan vált a Birodalom azzá a végletekig gonosz alakulattá, amit az eredeti filmekben láttunk."

Ceglédi Zoltán: A közelharc evolúciója a Batman-filmekben a társadalmi elvárások tükrében

"Egy dilemmát azonban ugyanúgy fel kell oldania a szerzőnek, akár az emberfeletti regenerációs képességgel és adamantiumkarmokkal rendelkező Rozsomák a hőse, akár a szuperpáncélba bújt, egyebekben teljesen átlagos fizikai adottságokkal rendelkező Tony Stark, azaz Vasember: hogyan tegye ártalmatlanná ellenfeleit anélkül, hogy maga is tömeggyilkossá válna? Az ugyanis már az 1940-es évektől elvárás a képregények főszereplői felé, hogy ne öljenek. A célcsoport jelentős része kiskorú, számukra nem állítható példaképül egy hétről hétre vérben fürdő idol. Ez a zsinórmérték pedig egy paradox, inverz fegyverkezési versenyt generált a képregényhősök között: minél hatékonyabb, azaz minél komolyabb sérülés okozására, vagy épp élet kioltására alkalmas fegyvere van egy-egy szereplőnek, annál több megszorítással kénytelen azt használni."

Filippov Gábor: Elnyomott politika Hanyatló állam, gazdaságielit-uralom és kockázat-társadalom az Alien-sorozatban

"Ripley egy jól fegyverzett tengerészgyalogos-misszió tanácsadójaként tér vissza a kisbolygóra, ahol akkorra már több száz, a telepesek testéből kikelt idegen vár új prédára – élükön a tenyészet anyakirálynőjével, amely ezernyi új tojással biztosítja a boly utánpótlását. Mint kiderül, a társaság elsődleges célja ekkor sem a túlélők kimentése, hanem az idegen életforma hazaszállítása a Földre: az LV-426-on élő hetven telepescsaládot tudatosan áldozták fel gazdatestként a lények kitenyésztéséhez, amelyeket biológiai fegyverként akarnak hasznosítani. "

Török Gábor: We are the walking dead! A zombik és a politika

"az még mindig magyarázatra szorul, hogy mit tehetnek hozzá ezek a munkák a politikai tudásunkhoz. A válaszok egy része ezen a ponton a zombikat metaforaként kezeli, és az alkotásokra ezen a szemüvegen keresztül tekint. A zombik sok mindent szimbolizálhatnak: Drezner idéz olyan szerzőt, aki szerint a nemzetközi kávéházlánc, a Starbucks megállíthatatlan, globális terjedését jelképezik, mások – lássuk be, ez azért egyértelműbbnek tűnik – az emberiség számára veszélyes ismeretlen fenyegetéseket látják bennük, de olyan értelmezés is akad, amely az önállóságát elvesztett, külsőleg irányított embert véli felfedezni az élőhalottakban. Ezek a metaforák érdekesek és fontosak, de használatukhoz igazán nincs szükség a történetekre, az eseményekre, hiszen sokkal inkább kötődnek az absztrakcióhoz, mint a cselekményhez. Ezért is tartom ez esetben sokkal használhatóbbnak azt az értelmezést, amely nem szakad el a könyves vagy filmes történetektől, hanem pontosan azok elemzése alapján állapítja meg azt, hogy bár ezekben az alkotásokban ritkán tűnnek fel hagyományos értelemben vett politikai intézmények és politikusok (a TWDben egészen pontosan egy darab korábbi kongresszusi képviselő szerepelt eddig), mégis leginkább a politikáról, a hatalomról és a politikai vezetésről szólnak."

A szerzők

Ceglédi Zoltán, Filippov Gábor, Földi Bence, Hoffman István, Kisteleki Károly, Lovász Dorottya, Muchichka László, Pintér Bence, Sik Endre, Szabó Zoltán Ádám – Oroszlány Balázs, Tóth Csaba, Török Gábor, Zotter Judit, Zsótér Indi Dániel

Fantasztikus vilagok_4 by konyvesblog on Scribd

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.