Tábori Zoltán: Cigány rulett
Európa Könyvkiadó, 2014, 352 oldal, 2632 HUF
2008–2009-ben a cigánygyilkosságok tettesei úgy látogattak el a szegénység gócpontjaira, hogy igazán körül se néztek: jöttek, láttak, lőttek. A megbüntetendő falvakat átgondoltan választották ki, de a házat már nem. Közvetlenül a merényletek után sokféle helyszínrajz készült rendőrségi és újságírói eszközökkel, de csak kevés hatolt a konfliktusok mélyére, a szomszédságba, a házfalak mögé.
Kapcsolódó cikk:
A Cigány rulett című könyvben szereplő tíz szépirodalmi igényű riport igazán árnyalt képet mutat fel. Tábori Zoltánt leginkább a gyilkosságok helyszínein élő emberek reakciója érdekelte. Tizenegy településen járt, beszélt a szomszédokkal, járókelőkkel, polgármesterrel, rendőrrel, mindazokkal, akikkel az utcán, kocsmában, templom előtt találkozott. Közben megfigyelt, jegyzetelt. Ezekből a mozaikkockákból, valamint az utcák, házak pontos, láttató leírásából rajzolódik ki a gyilkosságok mögötti szociografikus háttér. Tábori arra tesz kísérletet, hogy elmesélje azoknak a településeknek, utcáknak a sorsát, ahol Molotov-koktélok robbantak.
Tábori Zoltán riportjait több egyetemen használják esettanulmányként, amely bemutatja, hogyan keletkezik egy bűntény. Ezekre az írásokra támaszkodott Fliegauf Bence rendező az Ezüst Medve díjjal jutalmazott Csak a szél című film forgatásakor.
Olvass bele a kötetbe: