Ki volt az a fiú, aki meghalt a Karthago-koncerten?

.konyvesblog. | 2017. június 15. |

Volt egy fiú… akinek emlékére a Karthago együttes 1981-ben megírta a Requiem című slágerét. A dal országos és nemzetközi sikereket aratott, a mai napig több ezer ember énekli a koncerteken, ihletőjére mégis nagyon kevesen emlékeznek. A fiú haláláról kezdetben az a hír járta, hogy a koncerten összetaposta a tömeg. Aztán az is, hogy valószínűleg gyógyszerre (az akkor „híres” Parkánra) ivott alkoholt.

Hatala Csenge: Requiem - Volt egy fiú...de ki volt ő?

Athenaeum Kiadó, 2017, 156 oldal, 2999 HUF

 

Hatala Csenge nem elégedett meg ennyivel – meg akarta tudni, ki volt pontosan az a fiú és mi történt vele aznap este. Dezső ismerősei is megszólalnak a Requiem című könyvben, és a nővére, aki 36 év alatt soha, senkinek nem beszélt a testvéréről, és arról az estéről sem. Az író további izgalmas dilemmák nyomába eredt. Kitiltották-e a Karthago zenekart Fejér megyéből a koncerten történt, tragikus esemény miatt? Kik azok a csövesek? Mi a közös a Technokol Rapidban és a Parkánban? Hogy született meg a híres dal, és milyen fogadtatása volt, amikor először játszották?

Az ügy ráadásul a mai napig rengeteg kérdést felvet. Miért csak egy végzést kaptak készhez a szülők, amiben az állt, hogy az elsődleges orvosszakértői vélemény szerint keringési elégtelenségben vagy alkoholmérgezésben halt meg a fiuk, de soha többé senki nem tájékoztatta őket semmiről? Boncolási jegyzőkönyvet sem kaptak, és senki nem válaszolt a kérdéseikre többé. Miért történt ez így? Miért nincsenek meg a halálesettel kapcsolatos iratok? Hogyan lehetséges az és miért, hogy 1981-ből Dezső haláláról minden papír eltűnt, más esetek mégis megtalálhatók a mai napig a patológiai iratok között? Hatala Csenge a Requiemben ezeket a szálakat próbálja kibogozni.

Olvass bele a könyvbe:

Hatala_Requiem_120–132.pdf by konyvesblog on Scribd

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.