Picasso szeretőiről, a francia impresszionisták hölgytársaságáról vagy az 1920-as évek Párizsának körülrajongott múzsáiról, a világhírű festmények ihletőiről és főszereplőiről könyvek tucatjai születtek már. Az érzéki modellek, alkalmi szeretők és hűséges művészhitvesek joggal vonultak be a művészettörténet lapjaira, hiszen inspirálták, előre lendítették, sőt akár egy életen át támogatták egy-egy művész pályáját. A magyar festészet nagy múzsáiról, a háttérben álló művészfeleségekről vagy alkalmi szerelmekről alig tudunk valamit. Nyáry Krisztián új kötete, a Festői szerelmek most alkalmat teremt arra, hogy megismerjük a képeken feltűnő, a festő mögött álló, sokszor szerényen meghúzódó társakat, akik nélkül azonban minden másként alakult volna.
Nyáry Krisztián: Festői szerelmek
Corvina Kiadó, 2016, 248 oldal, 5490 HUF
Hogyan éltek híres festőink, kiket látunk a vásznaikon, és kik voltak azok, akiket modellként sosem örökített meg az alkotó, mégis életre szóló hatással voltak a magyar művészetre? Hányféle szerelem létezik? Hogyan állít annak emléket egy festő? Megörökíti-e egyáltalán? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a kötet.
Néhány érdekesség:
- Czóbel Béla csak felesége, Modok Mária halála után vette észre, hogy az asszony titokban festett képei remekművek.
- Czigány Dezső négy embert gyilkolt meg, köztük második feleségét, első felesége és két másik nő a környezetében pedig gyanús körülmények között lett öngyilkos.
- Rippl-Rónai József 37 évvel fiatalabb modellje, Bányai Zorka egyben a festő utolsó szerelme is volt.
- Amrita Sher-Gil indiai-magyar festőnő halála után nem tudták eldönteni, hogy egy véletlen mérgezés vezetett-e a halálához, vagy féltékeny férje ölte meg.
- Munkácsy Mihály felesége, Cécile Papier a világ első női festészeti menedzsere volt, aki gondosan megtervezte férje szereplését a társasági eseményeken.
- Mednyánszky László hosszú évekig minden naplóbejegyzését halott szerelmének, a paraszti sorból származó Kurdi Bálintnak ajánlotta.
- Lotz Károly nevelt lányába volt szerelmes, róla festette híres aktképeit.
- Berény Róbert zeneművész felesége, a Csellózó nő modellje a festővel kötött házassága után képtelen volt kezébe venni a hangszerét.
- Zichy Mihály Magyarországon hagyta családját és orosz feleségét, miközben ő tanítványából lett szeretőjével Európában utazgatott.
- Egry József katonakórházi ápolónője elhagyta ezredes férjét, hogy hozzámehessen a közkatonaként szolgáló, szegény, tüdőbeteg festőhöz.
- Szinyei-Merse Pált gyermekeik halála után elhagyta felesége, a Lilaruhás nő modellje.
- Vajda Júlia férje, Vajda Lajos halála után újra férjhez ment, de egész életében első férjébe volt szerelmes.
Festők, múzsák, szerelmek / kiállítás megnyitó. A Kieselbach Galériában november 2-án nyílik meg a Festők, múzsák, szerelmek című kiállítás, itt mutatják be Nyáry Krisztián Festői szerelmek című új kötetét és a tárlat katalógusát. Kieselbach Tamással, Molnos Péterrel és Nyáry Krisztiánnal Veiszer Alinda beszélget, Hajós András tárlatvezetést tart. Részletek ITT.
Olvasd el Nyáry Krisztián előszavát:
Nyary Krisztian Eloszo a Festoi szerelmekhez.doc by konyvesblog on Scribd