Nyolcvanéves korában, hétfőn hajnalban elhunyt Czeizel Endre orvos-genetikus, a veleszületett rendellenességek kutatója, akinek televíziós ismeretterjesztő munkássága révén nézők milliói ismerkedtek meg a genetika rejtelmeivel.
Czeizel Endre neve Magyarországon összeforrt a genetikai kutatással és a családtervezéssel. Az ő magyarázatai révén laikusok tömegei számára vált kicsit világosabbá, hogy mi a szerepük például a kromoszómáknak vagy miért fontos a folsav. Orvosi diplomájának megszerzése után, 1959-től Czeizel Endre az Országos Közegészségügyi Intézetben a fejlődési rendellenességek okait kutatta, közben 1973-ig a János Kórház szülészeti osztályának családtervezési tanácsadója volt. 1973-ban lett a humángenetikai és teratológiai laboratórium (1984-től osztály) főorvosa és a WHO-együttműködési központ igazgatója. 1996 és 1998 között a Nemzeti Egészségvédelmi Intézet főigazgatójaként dolgozott, onnan ment nyugdíjba. Ezután a Genetikai Ártalmak Társadalmi Megelőzése Alapítvány tudományos igazgatója lett.
Czeizel Endre életéről bővebben az Index összeállításában olvashattok >>
M. Kiss Csaba: Czeizel Endre - Két életem, egy halálom
XXI. Század Kiadó Kft., 2015, 390 oldal, 3990 Ft
Czeizel Endre - Két életem, egy halálom címmel M. Kiss Csaba írt róla könyvet. A kötet elején a professzor egyebek között az alábbiakkal magyarázta, hogy miért egyezett bele, hogy könyvet írjanak róla:
A legfontosabb érv tehát a felkérés elfogadása mellett az volt, hogy ebben az országban félreismernek engem. Teljes mértékben azonos vagyok magammal, de meglehet, nem az vagyok, akinek látszom, illetve nem csak az. Ebben a könyvben Csaba közvetítésével megismerhetők életem fontosabb eseményei is, hiszen ezek határozták meg a sorsomat. Az így szerzett tapasztalataimat és következtetéseimet a gyermekeimen túl talán mások is hasznosíthatják.
Olvassatok bele a kötetbe: