Csobánka Zsuzsa: A hiányzó test (részlet)

.konyvesblog. | 2014. június 04. |

Csobánka Zsuzsa: A hiányzó test

Pesti Kalligram, 2014, 284 oldal, 2392 HUF

Csobánka Zsuzsa Majdnem Auschwitz című regényében az emberi kapcsolatok képtelenségéhez és a szeretet paradoxonához jutott el Jákob és Edit szerelmi történetének elmesélésén keresztül. A hiányzó test című regénye ennek folytatása, a mű második részében megismert Goran Gasparović lesz a kapocs a két mű között.

Goran életét meséli el az új regény, hogy hogyan menekül el vajdasági magyarként a jugoszláv háború elől, és jut el egy cseh kórházba és kápolnába, ahol megismeri Izaak Zingert, az idős lengyel zsidó túlélőt, aki halott lánya emlékével kell, hogy elszámoljon magában. Szembesítések sorozata a mű, mindenkinek önmaga tükörképével kell farkasszemet néznie, menekültek és üldözöttek, kisebbségi lét és áldozatiság között bolyong minden szereplő. Az egyéni lét a történelem martalékává lesz, a háború mégis inkább belül van, a hátország pedig folyton elveszni kész. Mi lehet ilyenkor a megtartóerő?

Goran ikonfestőként arra keresi a választ, mi viszi rá mégis a művészt, hogy teremtsen, ha az Isten által teremtett tökéletes világot sosem lesz képes újraalkotni, mert az mindig emberi marad, s mint ilyen törékeny és tökéletlen. Zinger őrlődik, megmenthette-e volna Hannah nevű lányát a deportálástól. Mindez Goran tanítványa, Joanna Maya kerettörténetébe ágyazódik, aki mester és tanítvány viszonyát boncolgatva saját, kárpátaljai rokonsága és családja után kezd el kutatni, és az út során Goran ikonját restaurálva alkotja meg önarcképét. A képben háborús föld és hátország összeér, saját hazát teremt, mely bár esendő és emberi, de az egyetlen élhető tér számára. Onnan nincs hová, és nem is kell menekülnie, mert otthon van.

csobánka zsuzsa: hiányzó test (részlet)

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.