Mécs Anna: Ha Anyukát is felokosíthatnám [Kapcsolati hiba]
Általános cikkek tárca mécs anna kapcsolati hiba

Mécs Anna: Ha Anyukát is felokosíthatnám [Kapcsolati hiba]

.konyvesblog. | 2019. június 09. |

kblog_mecsanna_fejlec_1.jpg

Anyuka lassan húzta be maga mögött az ajtót. Nem értette, Feri miért az ölében tartja a számítógépet, hát hányszor kell még elküldenie neki azt a cikket a kis fickókat belassító sugarakról. Persze Anyuka kicsit örült is ennek a belassulásak, így legalább Feri távozása is belassul a családi fészekből. Ennél sokkal jobban aggasztotta, hogy Feri mindenhova kütyüket szerelt. Itt van ez az új mániája, hogy a mosógépet is felokosítja, hát teljesen megbolondult. Mosni mos, mit kell ennél többet tudnia? Miért kell még ezt is elvenni Anyukától? Már az apja, a nagy Feri is mindig ilyen volt, matatott, elvolt magában. Mindenre kitalált valamit, ami megcsinálja helyettük a munkát. Aztán ez lett a Feri veszte is, mármint a nagy Ferié. Az áram jól agyonverte szerencsétlent a nagy bütykölésben. Szegény Feri, mármint a kis Feri, ő találta meg tizenhárom évesen.

Anyuka lassan becsoszogott a fürdőszobába, a kislámpa felé nyúlt megszokásból, de a mozgásérzékelő hatására fényárban úszott a fürdő. Pedig nem szerette látni magát a tükörben, ami ráadásul új szokása szerint vissza is szólt neki. Anyuka, nem megfelelő szénhidrátbevitel! Anyuka, D-vitamin-hiány! Anyuka belefejelt a tükörbe. Pedig Feri azt hitte, értékelni fogja, hogy figyel az egészségére.

Kapcsolati hiba

Mécs Anna a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat nyerte el 2018-ban Gyerekzár című novelláskötetével. A Könyvesblogon Kapcsolati hiba címen írja tárcasorozatát havi rendszerességgel (a korábbi részeket itt lehet olvasni). 

Anyuka elsétált Feri szobája előtt, sötétkéken égett a lámpa, jelezve, Feri alszik, biztos izgatott már a holnapi utazás miatt. Végigsimította az ajtót, majd gyorsan elkapta a kezét. Az ajtó mellett penészedett, akárcsak az egész ház. És tele volt cuccokkal, amik még Feritől, a nagy Feritől maradtak; félbehagyott polcok, leértékelt kacatok. Anyuka semmit sem engedett elmozdítani a helyéről. Ezért is szerelt Feri mindenre kis okosító korongokat, hogy valahogy itt is teljen az idő. Meg persze, hogy vigyázzon Anyukára.

– Az istenit neki.

Anyuka elbotlott a kábelben, ami az ő szobájába vezetett a nagy Feri szerszámosládája fölött. Egy igazi csapda volt. Anyuka nem volt hajlandó wifire kapcsolódni, még hogy besugározódjon az agya. Hasra esett, arccal éppen a router elé. A jobb pofája kilapulva, bal szemével vizslatta a pislákoló kék és sárgászöld fényeket. Gyűlölte a routert. Nem véletlenül hívják rútnak, mert tényleg rettentő csúnya egy masina, mondogatta Ferinek. Meggyőződése volt, hogy abból sugárzik minden baj. Nyilvánvalóan a router miatt nem tudott aludni éjjelente, mert a vibráló hullámok felizgatták, és a router csinálta azt a csúnya talpi fekélyt is, ami miatt állandóan elbotlik. Persze az a szemtelen mérleg mindig szól neki, hogy fogynia kéne, és a hűtő is óbégat, hogy ne egyen édességet a magas cukrával, de azokat is ez a gonosz router irányítja. És a router tehet arról is, hogy Feri, a kicsi, összeismerkedett az interneten azzal a lánnyal, akihez holnap el akar utazni, hogy megismerje. Rögtön egy hétre, micsoda felelőtlenség, de már mindjárt negyven leszek, Anyuka, de akkor is. Nem akarja, hogy Ferit elvigye az internet.

Anyuka próbált feltápászkodni, újra és újra belegabalyodott a kábelbe. Felállt, köpött egyet. Erre a router is köpött, rá Anyuka fekélyes lábfejére.

– Mit képzelsz, te semmirekellő?

– Anyuka a semmirekellő!

Anyuka nagyot szívott mellre, letépte a falról a routert. Kitépte belőle a kábelt, odanyúlt Feri szerszámosládájába, a nagy Feriébe, és kalapáccsal szétverte. A házon áramütésszerű rázkódás futott végig.

Anyuka már fél ötkor talpon volt, még mindig hallotta a fejében a kakasokat, akik gyerekkorában ébresztették. Feltette a teafőzőt a tűzhelyre, nem szerette azt a felokosított vízforralót, biztos volt benne, hogy telelövi a vizet halálsugarakkal. A hűtőhöz lépett, ki akarta nyitni, de a hűtő nem nyílt. Rángatta a fogóját, leszakadt. Majd a konyhakést a gumiréteg alá ékelte, és nagy nehezen kipattintotta az ajtót. Nyúlt volna a halért, amikor a hűtő hirtelen rácsapódott. Anyuka ordított, szorította a hűtő a csuklóját, majd egy kis szúró fájdalmat érzett, a nyitott szardíniakonzerv végighasította az ujjait.

Anyuka a fürdőbe sántikált, hogy bekötözze. A tükör mögött tárolta a kötszereket. A-nyu-ka, a-la-csony vér-cu-kor-szint, fogadta a tükör, de olyan szakadozott, mély volt a hangja, mint amikor lemerül az elem. Anyuka nem értette, miért beszél a tükör, miért élnek a tárgyak, amikor ő már a routert jól hatástalanította.

– Pofa be!

Kiáltotta Anyuka félájultan a tükörnek, mire a tükör elkezdte anyukát a benne lévő holmikkal dobálni, repült minden, az elektromos fogkefe, az éjszakai protézis, majd jöttek az előre csomagolt borotvák.

Kimenekült a fürdőből, amikor feltűnt neki, hogy nem zörög a mosógép, pedig Feri mosást programozott be hajnalra, hogy az utazásra meg is szárítsa a gép az alsóit. Mi lesz így Ferivel. Lebotorkált a mosókonyhába, bepakolta Feri fehér alsóit, kicsit véresek lettek a sebétől. A mosógép fedele hirtelen becsapódott, és Anyukát is belökte a dobba. Centrifugára tekerte magát a gép. Anyuka nem hallott mást, csak egy éles, sípoló hangot.

– Anyuka, az isten szerelmére, mit csináltál?!

Feri dühösen rontott be a konyhába, késésben volt, és a házban minden olyan régi lett megint, mint Anyuka; az ébresztő nem ébresztett, a mosógép nem indult be, és az alkalmazás a taxit sem hívta neki, pedig ki kellett jutnia a reptérre. És ide, a világ végére egy fél óra, mire kiér a kocsi. A teafőző éktelenül sípolt, Feri odalépett anyukához, aki az asztalra dőlve, félálomban motyogott valamit.

– Anyuka!

Zavartan felriadt, falfehér volt az arca, kiszáradt a szája. Feri azonnal hozott neki szőlőcukrot, és a szájába adta. Ránézett az inzulinadagolóra Anyuka hasán, se kép, se hang. Benézett a hűtőbe, a pótvacsorát, amit tegnap készített be neki, nem ette meg Anyuka, mert a szétvert router miatt nem kapott emlékeztetőt a telefonjára. Biztos nagyon leesett a cukorszintje, és megint mindenfélét hallucinál a házról. Feri még pár falatot a szájába nyomott, és hívta a mentőket, majd elindult, hogy összecsomagolja Anyuka holmiját, lehet, hogy több napig tart majd a kivizsgálása.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!