Kik a legmegosztóbb sztárjai az irodalomnak?

.konyvesblog. | 2013. február 27. |

Széles körben ünnepelt és utált írók mindig is voltak, vannak és lesznek. A Flavorwire tízet sorolt fel belőlük: mi ebből szemezgettünk, és hozzátettük azt, aki szerintünk a tavalyi évben a leginkább megosztotta az olvasókat.

Szuggesztív és lenyűgöző vagy unalmas és követhetetlen? Cormac McCarthy írói stílusát olvasói ízléstől és vérmérséklettől függően jellemezték már így is, úgy is. Van, aki nem tud mit kezdeni a központozás mellőzésével szőtt mondataival, más azonban imádja szikár, szenvtelen prózáját. A tájékozódást segíthetik korábbi cikkeink, például itt meg itt.


Ayn Rand tavaly még az amerikai elnökválasztási kampányban is helyet kapott: a republikánus alelnök-jelölt, Paul Ryan például többször beszélt arról, hogy óriási hatással volt rá Rand Veszett világ című kötete, sőt, az írónő gondolatai nagyban inspirálták arra, hogy végül közéleti pályára lépjen. Barack Obama elnök ezzel szemben úgy vélekedett, hogy az Ayn Rand könyvei leginkább olyan tizenéveseknek valók, akik úgy érzik, hogy nem értik meg vagy félreértik őket.


Stephen King sikereit láthatólag nem mindenki tudja megemészteni, nem nagyon lehet mással magyarázni a fanyalgók sirámait. Ami már csak azért is fura, mert a King-életmű annyira gazdag és sokszínű (hogy ne menjünk nagyon messzire, képregényt és musicalt is írt már), hogy nem nagyon akad, aki ne találna kedvére valót. Vagy mégis?


Ki lehetne megosztóbb annál az embernél, akit a világ egyik fele az egekig magasztal, míg a másik fele vérdíjat tűz ki a fejére. Salman Rushdie megjárta már a mennyet és a poklot is, megpróbáltatásairól pedig legutóbb könyvet is írt.


Ha a tavalyi év legmegosztóbb íróját kellene kiemelnünk, akkor kétségtelenül E.L. Jamesre esne a választás, akinek meglehetősen egyszerű történetvezetésű és a kritikusok által rendszeresen földbe döngölt szado-mazo szerelmi története minden eddigi eladási rekordot megdöntött, és még most is előkelő helyet foglal el az itthoni eladási listákon.


Szerintetek ki a legmegosztóbb hazai vagy külföldi író, ki az, akit a könyvei miatt legalább annyian szeretnek, mint amennyien gyűlölnek? A válaszokat kommentben várjuk!

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.