Az étkezés = történetmesélés

Az étkezés = történetmesélés

Valuska László | 2014. november 18. |

0140525_GL38600.jpg

Fotó: Glódi Balázs

Laki Eszter grafikus és Glódi Balázs fotós sokat utaztak, dolgoztak és ettek együtt, közben pedig azon gondolkoztak, hogy akár egy közös szakácskönyvet is csinálhatnának. Előbbi többek között a Tokyo és az Ankert arculatát tervezte, utóbbi remek fotós, aki közel tíz éve posztolja Fnyrzkny néven egyebek mellett reggelijeit, ebédjeit és vacsoráit. A szerkesztő Mihály Kamillával kiegészülve úgy gondolták, szakácskönyvük nemcsak menő és szép lesz, hanem nagyon hasznos is, miközben egy város gasztrokultúráját is bemutatja. A rendhagyó receptgyűjteményt, a Menüt ma este 19 órától mutatják be a Konyhában. 

Nem sokat tudni a szakácskönyvről, de amit eddig megtudtunk az nagyon izgalmas: a 300 oldalas Menü október végén jelenik meg magánkiadásban. Átböngésztük a képeiket a Facebookon és Instagramon, így valószínűsíthető, hogy tésztát és csokigolyót gyúrnak majd a könyvben, málnát szednek, fanyéllel pótolják a műanyag villát. Ízléses színválasztások, jó érzékkel kiválasztott terek és eszközök jellemzőek a képekre, illetve sok morzsa és egy majdnem kinyalt tányér, amelyen a világ legkedvesebb üzenete olvasható: De hát alig ettél valamit.

Könyves magazin 2014/2.

Libri-Shopline, 2014, 96 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF

Mit találsz a magazinban? Tíz év után új regénnyel jelentkezett Dragomán György

Kötelezők: Jókai helyett Az éhezők viadalát és a Harry Pottert ajánlják

Interjú Péterfy Gergellyel, Terézia Morával, Darvasi Lászlóval, Lawrence Blockkal

 

„A budapesti barátainkon, ismerőseinken keresztül megpróbáljuk feltérképezni a város gasztrokultúráját – avat be a részletekbe Mihály Kamilla. – A teljes skálán keresgéltünk, mert hivatásos, és szimplán főzni szerető társaságok segítségével akartuk megmutatni, hogy a közös étkezéseknek milyen közösségteremtő erejük van. Ez egy organikusan kialakult lista, hiszen annyi történt, hogy körbenéztünk a barátaink, ismerőseink körében, hogy kik azok, akik nagyobb társaságokat tartanak jól a főztjükkel, vagy akár kulturális, művészeti állásfoglalások szintjén főznek.” A résztvevők többsége olyan alkotó, akik meglévő szakmájukkal hozzák szinkronba a főzést. Helyet kapott többek között Hitka Viktória képzőművész, Mango, a dj és a Je Suis Belle ruhatervezője, Kiss Tibi is, hogy csak három egymástól eltérő irányt említsünk meg.

Összesen huszonhárom alkotó(csoport) életébe léptek be egy-egy fotózás erejéig. Mindhárman végigasszisztálták a főzéseket, és miközben írtak vagy fotóztak, folyamatosan kóstoltak és ettek is. „Tulajdonképpen vendégek voltunk, a lehető legjobb értelemben” – mondja Mihály Kamilla. A szerkesztő szerint a receptek személyes beágyazottsága segített abban, hogy „ki tudjunk zoomolni a kacsa fűszerezéséből, és lássuk azt, hogy mi mindent tudunk előhívni a konyhai tapasztalatainkkal.”

A Menüről

fotó: Glódi Balázs
grafikai tervezés: Laki Eszter
szövegek: Mihály Kamilla

A résztvevő alkotók listája:

Nguyen Thuy Phuong - textiltervező
Collective Plant - városi gyűjtögető csoport
AU Workshop - építészműhely
Dzsángó - kávézó, delikát
Szántó Anna - kísérleti vendéglátó
Wang Song Tao - fodrász
BONBONBON - édességműhely
Hitka Viktória - képzőművész
Tóth Bálint és Tóth-Dobos Zsófi - építészmérnökök
IÑEZ - kávézó, ételbár
Vidó Nóri - designer
Nagy Sándor - reklámszakember
Pannon Udvarház
Szász Kinga - 1 falat zamat
Dj Mango - zenész, grafikus
Vámos Róbert - adományszervező
Pajor Pál és Domonyik Éva - szakács, biogazda
Erdőháti Áron - fotográfus
Bircsák Eszter és Sipos Melinda - kurátorok
Telep - galéria, bár
Szalai Dóri - Chez Dodo macaron manufaktúra
Kiss Tibi - ruhatervező 

„Az étkezés történetmesélés. Hogy kivel, hol, mit eszel, az a napod fontos része” – állítja Glódi Balázs, aki a klasszikus ételfotóknál izgalmasabbnak tartja azokat a képeket, amikor az étel mellékszereplő lesz. A Menüben pedig elsősorban nem az étel lesz a főszereplő, még ha sokszor úgy is tűnik majd.

0140515_GL36043.jpg

„A szakácskönyvek, ahogy az egész gasztrokultúra is, már bőven meghaladták a konyhai fortélyok tolmácsolását, és sokkal inkább lehetséges életformákról mesélnek, amelyekben fontos szerep jut annak, hogy társaságban mit főzünk és hogy eszünk” – mondja Mihály Kamilla, aki szerint a széles spektrum teljes nemzetközi válogatást hozott, és még ott is sokszor teljesen multikulti menü állt elő, ahol nem is számítottak ilyesmire. Vietnami, kínai, dél-amerikai, zsidó, indiai, olasz, angol, francia, thai, magyar receptek váltakoznak hármas kiosztásban.

Laki Eszter a következő szempontokat tartotta szem előtt:

1. Fontos, hogy a receptek a mindennapi életben is megállják a helyüket.
2. Ne tartalmazzanak elérhetetlen hozzávalókat.
3. Ne órákig készüljön az étel.
4. Változó legyen az ételek bonyolultsága: találjunk könnyen és nehezen elkészíthető ételt is.
5. A húsfüggőtől a bigott vegánig mindenki megtalálja a kedvére valót.
6. Mutassák be a receptek mögött az alkotó személyt és a környezetét.
7. Fontos, hogy a könyv használati tárgy és művészeti projekt egyszerre.

A cikk eredetileg a KönyvesMagazin őszi számában jelent meg.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!