Általános cikkek 2007 magvető

A posztmodernnek lőttek

florescu | 2007. november 19. |

A+
(Thomas Pynchon: A 49-es tétel kiáltása (fordította Széky János), Magvető, Budapest, 2007, 198 oldal, 2490 Ft)


Sokak szerint a posztmodern az, amiben éppen élünk – egy kor, mely mindent összemos, és felszámolja a határokat. A média non-stop agymosással fertőz, a szegény ember pedig garasokért jut hozzá a néhány évvel ezelőtt még méregdrága árucikkekhez. A művészet immár nem feltétlenül egy kitüntetett réteg szórakozása, nem l’art pour l’art. Performerek saját pöcsüket szögezik a falhoz, és mások váladékában henteregve használják testüket pemzliként. Az ex-miniszterelnöktől kezdve a lottómilliomosig mindenki regényt ír, és az egyre csak gyorsuló autó valami abszolút ismeretlen tájékra fuvarozza az embert – sofőr nélkül, navigálórendszerrel. Elég csak egy gombot megnyomni, hogy utazzunk, telefonáljunk, egyáltalán kapcsolatot létesítsünk. Ma már úgy tűnik, az autó kerekei kipörögtek. A posztmodernnek lőttek. Az, ami miatt Umberto Ecotól a latin-amerikai ’boom’ híres íróin át Italo Calvinóig vagy éppen Pynchonig ezen szerzőket híressé tette, már csak múladék. A 49-es tétel kiáltása is egy relikvia.

Főleg, hogy az összes Pynchon-könyvön található szerzői fotó is az. Az idén hetvenéves amerikai remete már évtizedek óta nem jelentkezett a nyilvánosság előtt, miközben sorra írja regényeit. A 49-es tétel éppenséggel már 1966-ban kinn volt a könyvespolcokon, nyolc évvel azután, hogy a kortárs John Barth megírja Az út végén című regényét, az amerikai posztmodern irodalom kanonikus „nagyregényét”.

Pynchon regényében a főszereplő, Oedipa Maas egy hagyatéki tárgyalás zűrzavaros körülményei folytán csöppen bele egy világméretű összeesküvésbe. Legalábbis ő annak látja. Minden azzal a fura logóval indul, ami az újabb kiadás borítóján is megtalálható: a hangtompítós postakürttel, amivel Oedipa úton-útfélen találkozik. Fura emberekbe botlik, akik mindegyike közelebb viszi őt ahhoz a felismeréshez, hogy az emberiség nem csak teológiai-metaforikus értelemben funkcionál jól működő szerkezetként, hanem úgy általában is. Szépen lassan kirajzolódik az összefüggések láncolata, Oedipa pedig kétségbeesetten rohan pszichológusához. Nem tudja mire vélni, hogy egy Erzsébet-kori bosszúdráma többszörösen megerősített kapcsolatban áll egy rejtélyes postatársaság üzletpolitikájával, és a termodinamika második tételével. Ennél azonban sokkal jobban nyomasztja az, hogy tökegyedül marad, miközben nem csak saját érdekében kell választ találnia jó néhány kérdésre.

Megjelenésének idején a regény úgy kólinthatta fejbe a kritikusokat, mint annak idején egy dada-szöveg, vagy Picasso kubizmusa. Lényeg a lényeg, A 49-es tétel kiáltása ma is újszerűnek hat. A tökéletesen kidolgozott rendszerbe (?) nem csúszik hiba, megbolondít minket is az a spirálszerű alakzat, amire maga a szöveg is oly gyakran reflektál. Pynchon emellett kellően bizarr, ironikus, és humoros ahhoz, hogy regénye olvasásákor ne csak az innen-onnan összehordott „tanok” felbukkanásán lepődjünk meg. Arcátlanul szexista és pofátlanul merész. Műve relikvia, de abban az értelemben, ahogy egy belvárosi antikvárius készlete az. Ahhoz, hogy közelebb kerüljünk a XX. század megbomlott és paranoid elméjének természetrajzához, nincs is egyszerűbb út, mint hogy elolvassuk a remete hitvallását. Zseniális regény, amit nem csak azért fogunk olvasni, mert kell, hanem mert muszáj!

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.