Mit várhatunk a Trónok harca 7. évadától?

Mit várhatunk a Trónok harca 7. évadától?

aprobuba | 2017. július 16. |

A Trónok Harca hetedik évada július 17-én hétfőn hajnalban tér vissza az HBO-ra. Az utolsó előtti évadban összesen hét epizódot kapunk, amiből az utolsó 82 perces lesz. Összeszedtük a legfőbb konteókat, mire számíthatunk az évadban, amikor az összes főszereplő végre egy kontinensre ér. Ha ezeknél is jobb konteókban hisztek, írjátok meg kommentben.

„A televíziózás nagyon gyors, én pedig sajnos nem haladtam ilyen gyorsan a regényírással. Sosem gondoltam volna, hogy a show utoléri a könyveket, de ez megtörtént, itt tartunk. Remélhetőleg két külön úton, de ugyanoda fogunk eljutni”

– nyilatkozta a Time Magazinnak a napokban George R.R. Martin, A tűz és jég dala regényciklus szerzője. Míg az első öt évad esetében az olvasók spoilerezhettek a sorozatnézőknek, az előző évad már több ponton továbbvitte a regény cselekményszálait vagy eltért azoktól, a hetedik évad pedig már teljesen David Benioff és D. B. Weiss forgatókönyvírók kezében van, akik Martintól tudják, mi lesz a keserédesnek ígérkező finálé, de ahogy a szerző is megjegyezte, külön utakon fognak eljutni oda. Martin egyébként 2015 óta tűz ki újabb és újabb határidőket a The Winds of Winter befejezésére, a mai napig sikertelenül.

20 éve nem tudjuk, kié lesz a Vastrón

Húsz éve, 1996. augusztus 6-án jelent meg a Trónok harca címen ismert regényfolyam, ezzel pedig George R. R. Martin új korszakot nyitott a fantasy műfajában, a HBO sorozatának köszönhetően pedig 20 millió nézőnél és több mint 70 millió eladott példánynál tart A tűz és jég...

 

A végkifejletet tekintve Martin meglepetéseket ígér, amely amúgy is jellemző a Trónok harcára, az író eddig saját bevallása szerint kevés emberrel találkozott, aki a regényekben hátrahagyott nyomokból, jelekből össze tudta volna rakni pontosan, merre fut ki a történet, a szerző pedig erre rá is játszik a többértelmű jóslatokkal és hamis próféciákkal. Martin A tűz és jég dala sorozatot A Gyűrűk Ura trilógia végéhez hasonló módon szeretné befejezni, szóval senki se számítson teljes happy endre, inkább egy keserédes zárlatra: „Nem tettethetjük azt, hogy az élet tökéletes” – teszi hozzá az író.

Az érzékenyek számára most szólunk, hogy SPOILER következik, bár ezek csak konteók, hiszen a tévésorozat leelőzte a könyveket!

Öten maradnak?

Az író eredetileg egy trilógiát tervezett, pár éve pedig a brit könyvóriás, a Waterstones közzétette twitteren Geroge R. R. Martin eredeti szinopszisát. Eszerint Tyrion és Jon azon öt szereplő közt van, akik túlélik a trilógiát, rajtuk kívül Arya, Bran és Daenerys marad életben. Persze az eredeti tervek szerint Arya beleszeretett volna Jonba, Tyrion pedig Aryába, szóval kérdés, az író mennyire tartja magát az 1991-es elképzeléseihez.

A háromfejű sárkány

Az első évadtól/kötettől kezdve nagy kérdés, hogy ki lesz a Targaryen-címerben is szereplő háromfejű sárkány három feje, a három sárkánylovas. A népszerű teória szerint Daenerys, Havas Jon és Tyrion. Az már kiderült, hogy Havas Jon édesanyja Lyanna (Ned Stark rég halott húga), édesapja pedig az Őrült Király fia, Rhaegar Targaryen. Az Őrült Király, Aerys Targaryen viszont szerelmes volt Joannába, Tyrion apjának, Tywin Lannister feleségébe. Joanna – akárcsak Daenerys és Jon anyja – belehal a szülésbe, Tywin pedig többször is elmondja, hogy a törpe Tyrion nem is az ő fia. Tyrion hajszíne a regényben egyébként sokkal fakóbb, mint a Lannister-ikreké, inkább a Lannister-féle arany- és a Targaryen-féle ezüstös szőke keveréke. A sorozatforgatásról kiszivárgott hír szerint viszont nem biztos, hogy mindegyik sárkányt sikerül megtartani a tűz oldalán, a nagy háborúban elképzelhető, hogy a Mások vezére, az Éjkirály lovagol Daenerys elpusztult, majd feltámasztott zombisárkányán, amely jeget okád.

Jon és Sansa összeházasodnak?

Jelen állás szerint az Észak ura Havas Jon, a törvényes örökös viszont a romantikus kislányból kőkemény vezetővé váló Sansa Stark, így az egymás féltestvéreiként felnövő Jon és Sansa házassága nem lenne annyira meglepő fordulat az északi hatalom megerősítése szempontjából, és legitimizálná a fattyúnak hitt Jon uralmát.

Jon és Daenerys összejönnek

A másik népszerű elmélet szerint a két, leginkább klasszikus hősre emlékeztető karakter, Jon és Daenerys között alakul románc anélkül, hogy tudnák, közeli rokonok. Ez lenne a tűz és a jég találkozása. A rokonházasság és vérfertőzés egyébként a Targaryeneknél nagyon gyakori, mivel a valíriai őseik nyomán a tiszta vérvonal érdekében sokszor saját testvéreikkel házasodtak. Ezért a mondás szerint amikor egy új Targaryen született, "az istenek feldobtak egy érmét, s azzal eldöntötték, hogy ép lesz vagy őrült.”

Jamie megöli Cerseit

Cersei felett gyermekkora óta súlyos jóslat lebeg, melynek nagy része már beteljesült. Maggy, a Béka jóslata szerint Cerseit nem adják hozzá a herceghez (Rhaegar Targaryenhez), hanem a királyhoz megy feleségül (Robert Baratheonhoz). Cersei királynő lesz addig a napig, ameddig nem jön egy fiatalabb és szebb nő, aki legyőzi és elveszi mindenét (itt sokan Margaery Tyrellre tippeltek, de ő már meghalt, játszik még: Sansa Stark és Daenerys Targaryen). A királynak 16 gyermeke lesz, míg neki három. Azonban Cersei tovább fog élni, mint saját gyermekei (ez már egészen biztos), ő maga pedig a valonqar (ősi valyriai szó; jelentése: kisebb testvér) keze által meghal. Cerseinek pedig két kisebb testvére is van: egy törpe, Tyrion, és Jamie, aki pár perccel később született, mint ő. Amennyiben pedig Cersei az Őrült Király után Őrült Királynővé válik, Jamie megismételheti a történelmet, és másodszor is „Királyölővé” válhat.

Bran, az építő

Igazi időutazós konteó, mely szerint Bran akár maga lehet Bran, az építő, az a régi, legendás hős, aki 8000 éve a Fal építését megkezdte, és aki ezzel egyidőben életre hívta az Éjjeli Őrséget, és felépítette Derest is, valamint megalapította a Stark-házat. A történet szerint ráadásul egy kisfiú mondta el az embereknek, hogyan építsék a várat, aki később Bran, az építő lett. Bran kedvenc története így nem véletlenül lehet az Építőről szóló mese, amit Öreg Nan mesélt neki. A legendás Utolsó Hős is maga Bran lehet, az a történelmi alak, aki az Erdő gyermekeivel békét kötve győzte le a Másokat. Emellett elképzelhető, hogy a Hodor elhodorosodását is okozó Bran őrjítette meg az Őrült Királyt is időutazásai során a fülébe suttogva, figyelmeztetve őt a Mások érkezésére. Egy következő elmélet szerint pedig mivel az Éjkirály megérintette Brant, ha a fiú áthalad a Falon, megszűnik a mágikus védelme, így végső soron Bran fogja Westerosra szabadítani a pusztulást a Másokkal együtt.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!