Földönkívüliek a műteremben - Pásztohy Panka

Földönkívüliek a műteremben - Pásztohy Panka

Kiss Orsi | 2017. június 19. |

titkosfuzet.jpg

Új rovatot indítunk a Könyvesblogon, a címe: Titkos füzet. Szívügyünk a gyerekirodalom, és szeretnénk egy kicsit más, eddig talán rejtett oldalukról is megmutatni azokat az írókat, illusztrátorokat, akiknek a gyerekeknek szóló könyveket köszönhetjük. Éppen ezért arra kértük őket, túrjanak bele a fiókjaikba, és egy-egy gyerekkori rajzuk, vagy kockás füzetbe vetett versük, fogalmazásuk, történetkezdeményük alapján meséljenek arról, milyen kreatív energiák mozgatták őket már gyerekként is. Végre fel lehet fedni a telerajzolt iskolás füzetek és a leckék helyett megírt mesék titkait! Elsőként Pásztohy Panka író-illusztrátor tárja fel a titkos füzetét, aki többek között Berg Judit (Panka és Csiribí-sorozat), Csapody Kinga (Jó gyerek lettem! Szuper napom lett!), Vadadi Adrienn (A Palacsinta tábor, Ünnepelj velünk!), Pásztohy András (A kisegér, aki majdnem hős lett) köteteit is illusztrálta, és 2015-ben jelent meg saját kiskutyás sorozatának (Pitypang és Lili) első darabja. Idén a második rész, a Szeretem a kiskutyám! Aranykönyv-díjat nyert, a harmadik rész, a Gyógyítsd meg a kiskutyám pedig az idei Könyvhétre jelent meg.pp4.jpg

„Nem tudok arra válaszolni, hogy mikor kezdtem rajzolni. Anyukám azt mesélte, hogy reggelente a cumi mellé papírt és ceruzát is kellett adnia. Persze nem volt ez olyan különleges, ha figyelembe vesszük, hogy a szüleim képzőművészek. A járókám is a műtermükben volt, és az első lépéseimet is ott tettem meg. Az volt a természetes, hogy mindenki alkot. Édesanyám szobrokat készít, édesapám fest. Végigrajzoltam hát az óvodai éveimet, és az általános iskolát is. Nagyon szerettem rajzpályázatokon részt venni, amiket mindig meg is nyertem. Sokkal sikeresebb voltam a rajzolásban, mint a matematikában, így egyértelmű volt, hogy később is ezzel szeretnék foglalkozni. Gyerekként mindent lerajzoltam. A szobámat, a macskánkat, a szomszéd házat, de szerettem képregényeket is írni, rajzolni. Általában földönkívüliekről. Ezeket ma visszaolvasni nagyon mulatságos. Most mégis inkább legkedvesebb, az 1980-as évek elején készült rajzaimból válogattam, bár a fotón már általános iskolás vagyok.”

pp1.jpg

2 évesen

pp2.jpg

A maci (3-4 évesen)

pp3.jpg

A malom (11 évesen)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.