Szívni vagy nem szívni: ez itt a kérdés

.:Benedek:. | 2011. július 05. |

Szívesen lennénk tudósok, akik azt kutatják, hogy vajon Shakespeare füvezett-e, sőt, esetleg a kokainnal is élt, de nem vagyunk, így csak beszámolunk a johannesburgi Witwatersrand Egyetem Emberi Evolúció Intézetének folyó vizsgálatáról.

 

 

Francis Thackeray archeológus már legalább egy évtizede szimatol Shakespeare körül és a fű után, és mostanra odáig jutott, hogy az Angol Egyháztól kérelmezi, hogy exhumáltathassa az író holttestét, hátha a haj-, illetve körömmaradványokból egyértelmű bizonyítékot talál a fűfogyasztásra. Ha minden akadályt le is győz, a nagy bárd sírfelirata még mindig ellene dolgozik: "Blessed be the man that spares these stones/ And cursed be he that moves my bones" (Áldott legyen az ember, aki kíméli e köveket / És átkozott, aki mozdítja csontjaim), de megfelelő technikával dolgozva még a csontvázat sem kell elmozdítani.

Thackeray tíz éve kutat a nyomok után, 2001-ben egy fokvárosi kollégájával közösen publikált tanulmányban már felvetette a lehetőségét, hogy Shakespeare füvezett. Arra a dél-afrikai rendőrség törvényszéki munkatársaival közösen végzett vizsgálatra alapozta feltevését, miszerint az író egykori kertjében talált agyagpipák egyaránt mutattak kannabiszra és kokainra utaló jeleket. Persze ez még nem volt egyértelmű bizonyíték, és az is kevés volt, hogy Shakespeare hetvenhatodik szonettjében az is olvasható, hogy „noted weed” (a szonett magyarul itt olvasható, angolul pedig itt), abból pedig végképp nem következett semmi, hogy az Erzsébet-kori Angliában valóban ismerték és élvezték a fű kellemes hatását.

A derék dél-afrikai tudós azonban nem elégedett meg annyival, hogy úgy emlegetik, mint a "Shakespeare vajon füvezett-e?" – témakör legnagyobb szakértőjét, és sokkal komolyabb vizsgálatokon kezdte törni a fejét.

Ha az Angol Egyház igent mond a kérdésre, és a Stratford-upon-Avon-beli templom alól valóban kiemelik Shakespeare koporsóját (persze, kérdés, hogy erre egyáltalán sor kerül-e, az egyház képviselője még úgy nyilatkozott a Foxnak, hogy nem kaptak semmiféle megkeresést), akkor természetesen nemcsak a fű után kutatnak majd, hanem például fény derülhet Shakespeare halálának máig ismeretlen körülményeire is. Thackeray elképzelése szerint a legújabb technikai eszközöket vetik be, és a csontváz elmozdítása nélkül rekonstruálják 3D-ben a britek leghíresebb bárdját. Abban is reménykednek, hogy így egy teljes kórtörténetet kapnak, továbbá, hogy az ugyanott eltemetett feleség, illetve testvér maradványaiból is értékes információkat nyerhetnek.

Vagy engedélyezik a rendhagyó vizsgálatot, vagy sem, idő lesz rá, hiszen Thackeray 2016-ig adott magának időt, akkor lesz ugyanis Shakespeare halálának a négyszázadik évfordulója. Mi pedig, ha kedvünk úgy tartja, addig is rendelhetünk néhány kiváló terméket Shakespeare Bong Company felirattal.
 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.