Szerelmesek vagyunk a referencialitásba

Szerelmesek vagyunk a referencialitásba

m.anna | 2012. június 10. |

Fotó: Valuska Gábor

Minden évben emlékszik az ember valamire, úgy értem valami irodalmi eseményre, de ezek általában csöndes dolgok, például egy regényt újrakiadnak, vagy újra-újrakiadnak, esetleg meglepetésszerű eredmény születik az IBBY-díjon, ilyesmik. Az irodalom nem szakítja be az asztalt, gondoljuk. És nagyon hülyék vagyunk, amikor ezt gondoljuk. Nyáry Krisztián a Facebookon kezdte el írni a kis magyar irodalom- és szerelemtörténetét, ami olyan sikeres lett, hogy élőben is előadták a történetek közül néhányat egy különleges Szerelemtérkép megrajzolásával.

Az irodalomban az a jó - ezt folyton elfelejtjük- hogy valójában mindenkit érdekel. A történet, úgy értem. Mindenki azt akarja, hogy történeteket meséljenek neki. Az is, aki Blikket vesz reggel, az is aki Romanát, az is, aki Danielle Steelt vagy Robert Cookot emel le a polcról, az is aki Esterházyra vagy Nádasra vágyik, és akkor így haladhatnánk feljebb, vagy oldalt, mittudomén: ugyanolyan mesére éhes a biztonsági őr, aki a könyvheti könyveke vigyáz, mint én, aki remegő kézzel zsákolom be a legújabb Darvasit.

A Nyáry-jelenségben, amire majd mindenképpen emlékezni fogunk 2012-ből, az a fantasztikus, hogy ezt az alapvető meseéhséget használja ki, de nem öncélúan, hanem egyfajta köztes médiumként: irodalmi életünk nagyjainak szerelmi- és hálószobatitkainak kibogozása egyben felidézi az alkotók alakját is, és teljesen logikus, már-már ösztönös cselekedet, hogy az olvasó a könyvespolcra nyúl, vagy könyvtárba megy a kötetért. Itt tartunk, a 21. században vágyjuk megint referencialitást- közel akarunk lenni az íróinkhoz, szeretni akarjuk őket, mert az új századforduló kulcsszava a kapcsolattartás, ők pedig túl messze távolodtak.

Nyáry Krisztián szinte véletlenül talált rá a Facebook-mikroblog műfajára, a visszajelzések pedig hirtelen és megdöbbentően pozitívak voltak, legalábbis felhasználói szinten. Mint ahogy minden nagy port kavart jelenséget, az ő posztjait is kikezdte néhány kritikus, leginkább a történetek túlzott férficentrikusságára és hímsovén jellegére utalva, ami azonban, ahogy a blogger nyilatkozott, valóban inkább a kor jellemzője, mintsem a jobbára tárgyilagos, egyszerű szövegeké, amelyek nemigen foglalnak állást a szívügyekben, és rendezett házasságtól körbecsalásos drámáig, homoerotikus viszonyoktól házasságszédelgésig, igyekeznek feltárni a 19 század végi, 20. század eleji pesti értelmiség liezonjait.

A Margó fesztiválon először találkozhatott a közönség élőben is Nyárval és történeteivel. Bartsch Katával és Elek Ferenccel közösen a nagy magyar szerelemtérkép kis részletét rajzolták fel, gyújtópontban Adyval, három különböző szálon elindulva, amelyek itt-ott természetesen szétágaztak, majd ismét összeértek. A század elejétől a hetvenes évekig tartottak a történetek, a Léda-vonalon, a Csinszka-vonalon, és a Vészi Margit-vonalon elindulva.

A történetek megtalálhatók a Facebookon, a felolvasók napló és levélrészekkel, és természetesen versekkel, próza és drámarészletekkel színesítették, illusztrálták, tették teljesebbé a szerelmi történeteket. A Holdudvar színültig volt, és az előadást, ami valószínűleg hosszúra nyúlt, bár én magam sem néztem az időt, feszült figyelemmel követte mindenki, mintha nem olvastuk volna már, mintha nem ismernénk, mintha még lehetne, kellene izgulni ezekért a makacs, buta, dacos, szerelmes emberekért. Hatalmas és megérdemelt taps zárta az előadást, és le kell szögeznem, kedves Nyáry Krisztián, hogy a jelek alapján ez a fellángolásszerű érdeklődés egy jó darabig még biztosan lángolni fog.
 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.