Pszichedelikus utazás a kiberistenek uralta mélyűrbe

Valuska László | 2017. május 27. |

Hétvégi ambientezés a Könyvesblogon Dunajcsik Mátyás és Sirokai Mátyás közös estjén. Ha a Taïga & Gleccser produkcióval következőre Ozorán vagy a Balatonsoundon találkozunk hajnalban, akkor ne lepődjünk meg! A felvétel 2017. május 25-én készült a Magvető Caféban. Az alkotók röviden összefoglalták a produkciót, kapcsoljátok be a full HD-t, hagyjátok magatokat beszippantani!
Elektroakusztikus kozmoratórium, pogány meditáció, pszichedelikus utazás a kiberistenek uralta mélyűrbe, vagy éppen fullextrás irodalmi felolvasóest: sok mindennek lehetne nevezni ezt az előadást, és csak a nézőtől függ, hogy melyik értelmezést választja.
Ott vannak egyrészt Sirokai Mátyás bolygóközi szakralitástól izzó versei A beat tanúinak könyve és A káprázatbeliekhez című kötetekből, másrészt Dunajcsik Mátyás új, az óészaki mitológia képzeletvilágát az európai misztikus költészet hagyományaival és a tudományos fantasztikummal keverő szövegei, melyeket még kiegészít a világ és az emberek teremtésétől az Istenek alkonyáig ívelő eddikus költemény, a Völuspá néhány óizlandi nyelven elhangzó versszaka.
Az egyik asztalon, Sirokai Mátyás keze alatt egy citera és egy keretdob; a másikon, Dunajcsik Mátyás keze ügyében egy hagyományos izlandi népi hangszer, a langspil, loop pedállal és metáltorzítóval felszerelve. Kettejük mögött pedig Korai Zsolt vetítései, melyek a Magvető Café színpadának hátterében álló könyvespolcrendszer struktúrájából bontják ki a maguk autonóm, ám a zenével és a szövegekkel mégis folyamatos párbeszédben álló, káprázatos világát, félig átlátszóvá téve és kozmikus víziókban fürösztve a színpadon dolgozó költő-zenész sámán-pilótákat.
TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.