Marha jól néz ki Piszkos Fred és Fülig Jimmy, 2017-re lehet film belőle

.konyvesblog. | 2015. június 25. |

 

 piszkos_fred_szines.jpg

Piszkos Fred

A Piszkos Fred közbelép animációs adaptációjának útja méltó az írójához, hiszen legalább olyan kalandos, mintha maga Rejtő vetette volna papírra.

Varsányi Ferenc rendezőnek nagyon régi szerelme a Rejtő-életmű. Életében a harmadik könyv, melyet egyedül olvasott el, a Piszkos Fred, a kapitány volt, majd ezután szépen sorban következett az író többi könyve. Annyira rabul ejtették őt és barátait a kalandos történetek, hogy az osztályban egymást Rejtő-karakterekről nevezték el. Ő volt Csülök, az osztálytalálkozókon ma is így szólítják.

Sok helyre sodorta az élet, aztán a 90-es évek végén, amikor éppen a Magyar Rajzfilm Kft. ügyvezetője volt, egy titokzatos idegen kereste meg, azt állítva, hogy megvásárolta az összes Rejtő-könyv jogait. Gyanús volt azonban, hogy a szerződést Rejtő Ernő írta alá, márpedig köztudott, hogy az írónak nem voltak gyermekei, a Rejtő név pedig felvett név volt, ezért nem is vette komolyan a jogtulajdonost. Már szinte el is felejtette az esetet, amikor pár hónap múlva egy újabb lelkes rajongó jelentkezett, aki ettől a szélhámostól vette meg a jogokat. Öröme sajnos nem tartott sokáig, hamar rájött a ballépésére, de annyira fűtötte őt a lelkesedés, hogy kinyomozta, az egyik tényleges Rejtő-örökös Svájcban él. Felkeresték őt Varsányival együtt, és már a jogok birtokában vágtak neki Hollywoodnak. Először az akkor már sikeres producernél, Csupó Gábornál kopogtattak, aki egészen a 20th Century Fox döntéshozóihoz juttatta be a filmtervet. A stúdió azonban – amerikai szokáshoz híven – teljesen kivásárolta volna őket a projektből, beleszólást sem hagyva annak későbbi alakulásába. Erről hallani sem akartak.

piszkosfred_alkotok.jpg

Varsányi Ferenc és Udvardi Jenő (Fotó: Zsiros László Róbert)

Varsányi itthon próbált inkább szerencsét. Először a Magyar Mozgókép Közalapítványhoz pályázott az egész estés 3D-s animációs film tervével, kapott is rá fejlesztési támogatást, azonban mégsem volt elégedett. „Nem tetszett a bábszerű, műanyag hatású 3D, úgy éreztem nem Rejtő világa ez.”

fulig_jimmy_szines.jpg

Fülig Jimmy

Még egy vakvágányra futott próbálkozása volt az egyik hazai televíziócsatornával, de mivel a jogutódokkal sem sikerült dűlőre jutni, úgy döntött, azt a pár évet már türelmesen kibírja, hogy lejárjon a 70 éves védelmi idő, és a teljes Rejtő-életmű szabadon felhasználható legyen. 2014. január 1-jén ez be is következett. A rendező nem teketóriázott, rögtön pályázott is Barbalics Péter producerrel karöltve a Magyar Nemzeti Filmalaphoz, ahol forgatókönyv-fejlesztési támogatásban részesült. Időközben összehozta a sors Udvardi Jenő animációs rendezővel, és úgy érezte, megfelelő kreatív szakemberre talált. Ma is együtt dolgoznak a projekten.

theo_uj_szines.jpg

Theo

Az előkészítés rohamos ütemben folyik, készülnek a látványtervek és a forgatókönyv végső változata, ezt követően a pilotfilm, storyboard, 2016-ban – amennyiben a Filmalap továbbra is támogatja a produkciót – indulhat a gyártás, és várhatóan 2017 karácsonyán láthatjuk Fülig Jimmyéket a moziban. Utólag nem is bánja, hogy ennyit kellett halogatni a terveit, hiszen most már tényleg úgy valósíthatja meg, ahogy mindig is szerette volna.

„Rejtő történeteihez egyszerűen nem illik az élőszereplős film, annyi helyszín, annyi díszlet szerepel benne, olyannyira karikatúraszerűek a figurák” – avat be minket a rendező abba, miért az animációt választották műfajként. Udvardi Jenő amellett, hogy néhány képet is mutat, a technikáról mesél: „Egy új megoldást találtunk ki, a 3D-be átültetett rajzok még egy kontúrt is kapnak, mintha megelevenedett képregény lenne”. A stílusában Korcsmáros Pál képregényeit követő figurákat Garisa Zsolt tervei alapján mozgatják meg, a hátterek pedig a tehetséges grafikus, Cserkuti Dávid alkotásai, aki például az Unicum számára készített reklám-illusztrációkat.

gustav_bahr_uj_szines.jpg

Gustav Bahr úr

Az alkotók nem kételkednek a film sikerében. Magyarországon 5 millió ember olvasott legalább egy Rejtő-könyvet, az írónak 2,5 millió rajongója van, és a Top 100 könyv között két Rejtő-regény is szerepel. De a műfaj várhatóan új közönségeket is meghódít. A tavalyi Cartoon Forumon nemzetközi porondra vitték a projektet, ami mind a látvány, mind pedig a történet vonatkozásában abszolút sikert aratott. „Nem fogunk szégyenkezni miatta, jól fog kinézni, élvezni fogja a közönség” – mondja ki az optimista végszót a rendező, Varsányi Ferenc.

Szerző: Kalocsay Gergely

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!