Pintér Béla: Vitatkozunk, de a végső döntés az enyém

Valuska László | 2019. május 14. |

Fotó: Libri

A kétezres évek alternatív színházi világának legsikeresebb alkotója Pintér Béla, aki nem klasszikusokat, hanem drámáit viszi színpadra. Amelyek később klasszikusokká válnak, mint például Parasztopera. Az Újabb drámák című kötet az elmúlt évek munkáit gyűjtötte össze: Titkaink, BÁRKIBÁRMIKOR, Fácántánc, Szívszakadtig, Ascher Tamás Háromszéken. A Libri irodalmi díjra még nem jelöltek drámakötetet, Pintér Béláé az első. Színházi nyelvről, közösségi munkáról kérdeztük a drámaíró rendezőt.

Tízek. 2019-ban negyedszerre adják át a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat. A Könyvesblogon rendszeresen bemutatjuk a jelölteket, a velük készült mini-interjúkban a díjra jelölt műveikről faggatjuk őket. A Libri irodalmi díjról egy öttagú zsűri dönt (Bálint András, Beck Zoltán, Fullajtár Andrea, Károlyi Csaba, Szilágyi Zsófia). A Libri-díjak nyerteseit május 15-én hirdetik ki.

A kortárs színházban saját nyelvet teremtett. Mi volt az a fordulópont rendezőként, amikor úgy érezte, a jelenünk leírásához vagy ábrázolásához új színpadi nyelvet kell létrehozni?

Sohasem gondolkodtam új színházi nyelv-teremtésben. Gyakorlati ember vagyok. Kortárs történeteket írok mai nézőknek, olvasóknak, és igyekszem a lehető leghatásosabban, leghatékonyabban fogalmazni íróként és rendezőként egyaránt.

Pintér Béla: Újabb drámák

Saxum, 2018, 340 oldal, 3950 Ft

 


Egy átlagos színházi próba hat hét. A dráma szövegkönyvének első és utolsó verziója között mennyit változik a szöveg? Melyik darabja változott a legtöbbet a próbafolyamat alatt?

A szöveg folyamatosan íródik és változik. Az olvasópróbán az első húsz-huszonöt oldal van meg és a történet váza. A próbák tanulságait levonva megyek tovább és javítom a meglévő anyagot egészen a bemutatóig. A kiindulópont és a végpont megvan, a köztük lévő út általában egyszerűsödik. Az egyik leglátványosabb változás a Kaisers írása közben esett meg. A bemutató előtt nemsokkal jöttem rá, hogy legjobb lesz, ha megnyerjük a schwechati csatát. A másik talán legfontosabb változás a Titkainkban szereplő pedofillal kapcsolatos. Eleinte látens, a szenvedélyének nagy nehezen ellenálló, önmagát legyőző áldozat figurát szerettem volna teremteni, de sajnos kiderült, hogy a színpadon ez kevés, a belső vívódás ábrázolásánál sokkal drámaibb, ha eleinte hazudik, magának és a pszichológusnőnek is, majd pedig megmutatjuk, hogy mégis elköveti a bűnt. Ezt a fordulatot a próba szülte és mindannyiunkat felkavart.

Folyamatos párbeszédben van alkotótársaival, azt gondolom, hogy oda-vissza hat egymásra a szöveg és a színész. Mennyi teret lehet adni drámaíróként egy munkafolyamat során a színészeknek?

Minden problematikus kérdést megbeszélek az alkotótársaimmal. Vitatkozunk, megfontolom a javaslatokat, de a felelősség, a végső döntés az enyém.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.