Biztos vagyok benne, hogy ezer meg ezer szebb, érdekesebb, meghittebb könyvesboltot fel tudna nekem bárki sorolni, amik mind verik a londoni Watersone's könyves monstrumot, mégis azt kell mondjam, életem egyik legjobb könyvesbolti élményében volt részem, amikor beléptem ennek a hatalmas bolthálózatnak a Piccadilly Circus melletti hatemeletes palotájába. Hogy miért? Mert itt megvalósult minden, ami egy ideális könyves áruházról gondolok.
Mást vár az ember egy aprócska, meghitt antikváriumtól vagy könyvesbolttól ahol ismeri az eladót, félreteszik neki a rég várt kedvenceit és mindig rá tudják beszélni egy olyan könyvre, amit eszébe nem jutna megvenni. Egy Waterstone's-hoz hasonló monstrumtól nem várható el ez a személyesség, mégis észre sem vettem, de minden, fent felsorolt "szolgáltatást" megkaptam és nemhogy elveszettnek nem éreztem magam, de elmaradt az a kellemetlen benyomás is, ami olyan sokszor ér, mikor belépek itthon egy hasonló nagy könyvesboltba, hogy márpedig nekem itt ma ha a fene fenét eszik is, akkor is vennem kell valamit, ha szar könyv, akkor is.
Elindulok és csak ámulok: az első emelet az új megjelenéseké és a bestsellereké, a másodikon a klasszikusok, egy egész emeletet foglalnak el a gyerekkönyvek, a horrosztorik, a sci-fi és a krimiirodalom. Egy másikon csak szakkönyveket találok, az egyik felén csak és kizárólag irodalomtudományt és irodalomkritikát. Az akciók nemcsak a régi vagy nehezen eladható könyvekre vonatkoznak, hanem a legújabb megjelenésekre és a bestsellerekre is, így a "kettőt fizet hármat vihet" keretében persze vásárolok, enyém lesz a tavalyi Booker-győztes Aravind Adiga regényére, egy Cormac McCarthy és Bolaño Savage Detectives-e, amit már iszonyú rég el akarok olvasni.
Az eddig felsoroltakból még bárki szememre vethetné, hogy mire vagyok úgy oda, ilyen akciók és könyvpaloták már nálunk is vannak. A Waterstones nem ettől, hanem a profi, lenyűgöző tematikus válogatásai miatt jobb. Az, hogy külön blokkokban találjuk például a horror, a vámpíros horror, a zombihorror, a leszbikus, a meleg, a pornó, a romantikus, az erotikus, a szomorú romantikus, a tipikusan angol romantikus és a humoros romantikus irodalmat csak egy dolog. De, amikor meglátom, hogy külön polcon gyűjtik a 24 óra alatt játszódó könyveket, na akkor teljes az ámulatom. Mint ahogy fantasztikus ötlet az is, hogy egy soron csak a bolt munkatársai által ajánlott könyveket találom, rajtuk kis cetlikkel, hogy miért is jó a kiválasztott könyv szerintük. Az ilyen apróságoktól, figyelmességektől válig egy pillanat alatt azzá a meghitt kis könyvesbolttá ez az hatemeletes monstrum, ahol az eladó nemcsak a kasszagépet veri, hanem ajánl, tanácsot ad, partner.
Ja, és végül a Nick Hornby-fanoknak mutatnám az alábbi szuper marketingfogást: Hogyan adjunk el az átlagolvasóknak szinte ismeretlen, de nagyszerű könyveket? Csak rá kell írni, hogy "Ez az a könyv, amely Nick Horbyt inspirálta." Zseniális. Mint ahogy a borítón Horby kézírásával olvasható rövid ajánlószöveg is.