Mécs Anna: Az álmaidat is add nekem [Kapcsolati hiba]

Mécs Anna: Az álmaidat is add nekem [Kapcsolati hiba]

.konyvesblog. | 2019. május 11. |

A gyűrű a komódon állt. A bársonydoboz elegáns volt, mégis ormótlannak tűnt. Na? Zsófit meglepte a kérdés. Mondjuk András zavaros monológja után gyanút fogott, ott a Duna-parton. Már az fura volt, hogy csak úgy, látszólag minden ok nélkül sétáltak. Mert a dolgoknak kell, hogy oka legyen. Aztán a kérdést meghallva Zsófi rájött, hogy ennek is volt oka.

Első zavara után megörült. Lehet, hogy végre egy elegáns gyűrűje lesz. 25 éve hordja azt a bizsut, amit András még egyetemistaként lőtt neki a majálison, nem is hitte volna, hogy ez a nyüzüge srác kilövi neki a tízpálcás gyűrűt a céllövöldében. Annyira megdöbbent, hogy azonnal igent mondott neki, ott, huszonhárom évesen. Az az igen valahogy sokkal magától értetődőbb volt. Aztán persze nem házasodtak össze. András az egyetemen maradt, csórók voltak, meg jöttek a gyerekek. Nem mintha egy gyerek olcsóbb lenne, mint egy esküvő, de ahhoz elég egy bódult pillanat.

Kapcsolati hiba

Mécs Anna a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat nyerte el 2018-ban Gyerekzár című novelláskötetével. A Könyvesblogon Kapcsolati hiba címen írja tárcasorozatát havi rendszerességgel (a korábbi részeket itt lehet olvasni). 

András zavart volt, előhalászta a telefonját a zsebéből, megnyomott valamit, és a doboz felnyílt. Két vastag gyűrű meredt Zsófira, így együtt egyszerre tűnt végtelennek és bilincsnek. Szia Zsófi, húzz fel, futott körbe a bal oldalin az üzenet. András elmosolyodott, büszke volt magára. Zsófi hirtelen rá akarta csapni a fedelet. Nem sikerült.

A telefonodon ott az alkalmazás, azzal tudod, mondta.András kissé elkeseredve, de készséges és büszke is volt, meg akarta mutatni, hogy milyen újszerű dologgal készült, és hogy még Zsófi telefonjára is felcsempészte az appot. Tehát András a telefonjában turkált. Vajon máskor is azt nézegette, vajon látta azokat az üzeneteket, amiket piszkozatban hagyott, és sose küldött el Zolinak. Vajon András többet tud róla, mint gondolná, vajon törölt dolgokat, vajon telepített mást is. Vajon az, hogy tudja a kódját, feljogosítja, hogy ezt csinálja. Zsófi megijedt, de leginkább attól ijedt meg, hogy így megijedt. 25 év házasság után ennyire rémiszti a tudat, hogy András bármijéhez hozzáfér. Persze két hónapja, amikor Andrásnak szívrohama volt, és ő intézett mindent András telefonjáról, nem gondolta, hogy ez zavarhatja őt. Talán András most ezt adta vissza. Ő is ugyanolyan hozzáférést akart Zsófihoz. És talán vágyott rá, hogy valaki vigyázzon rá, mindig.

A doboz lassan lecsukta a fedelét. Menjünk, mondta, és a kezét tartotta András felé. Ma ő nem ivott, bár András próbálta meggyőzni, hogy jöjjenek taxival, és kicsit csiccsentsenek be, 25 év az 25 év, de Zsófi hajthatatlan volt. És ha megint rosszul leszel, nem engedhetem, hogy. Visszasétáltak a kocsihoz, Zsófi majdnem nekitolatott a mögötte álló elektromos autónak, majd gyorsan elhúztak.

Aztán végül, két héttel később mégis felhúzta a gyűrűt. Azon az estén, amikor András olyan későn jött haza. Tízre otthon leszek, így búcsúzott el, de nem jött. Zsófi nem akarta hívogatni, nem akart írni se neki, a szívrohamig ez olyan jól működött. Nem aggódtak és nem ellenőriztek, nem számoltak be és nem kértek számon. De akkor elkezdett aggódni. Utoljára hat órája volt elérhető a Facebookon. Nem szokta nézni. De, persze szokta, csak azt mondja magáról, nem szokta, hogy ne tűnjön tipikus feleségnek, tipikus, feleség, már külön-külön is rosszul volt ettől a két szótól. Egyébként is utálja, amikor azt kérdezik András barátai, hogy elengedi-e. Mintha a tanítónője lenne, vagy az anyja. Hat órája nem volt fent. Azalatt bármi történhetett. Jobbjával a Facebookon scrollozott idegesen, fel se fogta, mit lát, csak tekerte az üzenőfalat. Idegesítette, ledobta a telefont, a hüvelykujjával addig forgatta a bizsu gyűrűjét, hogy eltört. 25 évig bírta ez a műanyag. Üresen állt a gyűrűsujja. Fehér csík a bőrön. Újra a telefonjáért nyúlt, kinyitotta a gyűrű dobozát, felhúzta. A profilok összekapcsolódtak. Látta, hogy András hol van, hogy dobog a szíve. Megnyugodott.

Már aludt, amikor András megjött. Csak akkor ébredt fel, amikor a tenyerébe csúsztatta a tenyerét. András megérezte a hideg kerámiát Zsófi ujján, összecsókolgatta. És közben sorolta, hogy mi mindent tud a gyűrű, hogy ki tudja vele nyitni a kocsit, nem kell a kulcsot állandóan egymásnak adni, hogy fizethet vele a közértben, hogy elolvashatja az üzeneteit, hogy láthatja, merre jár a másik, hogy az alvásciklusait is felismeri, hogy, hogy, hogy a szívverését is monitorozza. Éppen ekkor járt Zsófi mellkasánál, a két mell közötti homorulatot csókolta, megállt. A szívverését is. Össze van kötve a két profil, mindent látni fogsz. Minden szívdobbanást. Zsófi megérezte a bőrén, hogy András szeme kissé nedves. Biztos sokat ivott. De holnaptól talán majd ezt is láthatja.

Másnap állandóan azt nézegette a telefonon, merre jár András. Kedves üzeneteket küldtek, felhívták egymást többször. Mintha egy új élet lenne, a másik mintha ott lenne vele mindig. Össze is futottak, András húsz percet utazott, hogy Zsófival kávézhasson. És Zsófi szomorúan nézte a kijelzőjén, ahogy távolodott tőle az Andrást jelző pötty. Randizgattak.

Feküdj rám, mondta Zsófi. Néha szerette magán érezni András súlyát. Amikor a férfi beszívta a levegőt, Zsófi akkor fújta ki, és fordítva, a hasfala betolta a másikét, együtt hullámoztak. Néha azzal viccelődtek, hogy mindig ugyanannyi kilósok összesen. Ha az egyikre feljött két kiló, a másikról lement. Zsófi terhességei alatt András mindig összeaszott, széthajtotta magát.

András az appot figyelte, majd Zsófit. A szeme mozgott a szemhéj alatt. Az elmúlt hetekben feltűnően megnőtt Zsófi REM-fázisainak összhossza alvás közben. Az egyik szenzor a testhőmérsékletet méri, az infravörös LED a pulzusát közvetlenül az ujjon futó artéria alapján, a beépített giroszkóp pedig minden mozgást monitoroz. András azt kérdezgette Zsófitól, hogy mostanában többet álmodik-e. Hogy izgatott-e valamiért. Hogy nem kimerült-e, hiszen éjszaka annyit álmodik, hogy szinte olyankor él. Ha a gyűrű hangulatgyűrű lenne, biztos beszürkült volna nappal, és égő vörös lenne éjszaka. András alacsony fényerőre állította a telefonját, és megvilágította vele Zsófi arcát. Zsófi szeme még mindig mozgott. Zsófi mosolygott. András hetek óta nem látta így. Hetek óta mondta, hogy nézze meg jobban Zsófi is az alvási mintáit, és menjen vele orvoshoz. De Zsófi nem válaszolt, terelte a témát. Amikor reggelente András kérdezte, mit álmodott, nem válaszolt. András emiatt napok óta nem aludt. Itt van ez a kütyü, ő tudni akarja, mi történik a feleségében. Ő hozzá akar férni. Ő nem bírja, hogy 25 éve nem fér hozzá rendesen. Nem tudja például, hogy a munkahelyéről miért nem egyenesen hazajár. Mit csinál minden nap. Zsófi mintha nyögött volna valamit álmában. András nem érti. Zsófi reggelente azzal szokott védekezni, nem emlékszik. Hogy nem lehet minden álomra emlékezni. András figyeli az appot, és látja, hogy REM-fázisban van, mozog a szeme, biztos most is álmodik. Felrázza Zsófit. A nevét üvölti, Zsófi, és rázza közben. Zsófi zavartan kinyitja a szemét. Még mosolyog. Ahogy meglátja Andrást, újra csak néz.

Aztán pár hét alatt megszokták a gyűrűt. Inkább csak bosszankodtak néha. Zsófi kérdezés nélkül elvitte a kocsit, András csak akkor vette észre, amikor megszokásból megnyomta a kulcson a nyitót, de nem történt semmi. Meg azok a kis nassolások. Amikor felhúzta a gyűrűt, akkor pár hétig viselkedett Zsófi. Nem ugrott ki a cukrászdába, mert András akkor megkérdezi, hogy mi volt az a kunkor. És nem akart hazudni, de megmutatni sem akarta Andrásnak a titkos helyét. Hogy minden nap, mielőtt hazamenne, még eszik egy sütit. Még akkor is, ha tudja, sietnie kéne. Mióta nagyobbak a gyerekek, beleférnek ezek a kis titkok. Azelőtt minden percük be volt osztva, tudták, hogy ki hol van. Aztán a gyerekek nagyok lettek, és jött ez a vákuum. Zsófinak kellenek ezek a titkok, ezek a kis csábítások. Csak reméli, hogy a szemmozgását nem figyeli a gyűrű, és nem regisztrálja, hogy Zolit a többi kollégájánál többet figyeli. Nem igazán tudja, Zoliban mi vonzó. Nagy hasa van, igazi apatest, kockás ing, kopasz a feje búbja, fagyis dobozban házi kosztot hord. Mindig időben lelép, hogy a gyerekeiért menjen. Mégis, a gyűrű óta is, újra, néznie kell. A pupillája olyankor kitágul, a pulzusa az egekben. Basszus, azt méri a gyűrű, valahogy vissza kell fognia, nagyokat lélegezni és sok folyadékot inni. El kell fojtani, mélyre nyomni, nem szabad, hogy detektálja. És Zsófi így is tesz, András nem lát semmi furcsát a pulzusában. Zsófi szívével minden rendben, András boldog.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!