Könyvesblokk: Kemény, Bódi, Swift

.konyvesblog. | 2017. május 08. |

Szokásunkhoz híven megint a könyvesblokk indítja a hétfőt és hetet, amely persze most is tele van friss könyvekkel. Ezúttal egy Kemény-esszékötetet, egy Ceauşescu Romániájában induló regényt és egy erős női sztorit hoztunk el nektek.

Kemény István: Lúdbőr

Kemény István: Lúdbőr

Magvető Könyvkiadó, 2017, 228 oldal, 3299 HUF

 

A 2000-es évek elejétől jelentek meg azok az írások, melyeket legújabb esszékötetébe válogatott Kemény István. A Lúdbőrben ugyanúgy helyet kapott az irodalom, mint a politika, vagy a történelem és a fantasy. De a könyv szól még - ahogy Kemény fogalmaz - "Magyarországról és Európáról. Zrínyi Miklósról és Rejtő Jenőről. És egyéb összetartozó dolgokról."

Bódi Attila: Lázadni veletek akartam

Bódi Attila: Lázadni veletek akartam

Jaffa Kiadó, 2017, 256 oldal, 3490 HUF

 

1989 őszén Ceauşescu Romániájában három kamasz fiú rendszerellenes akciókba kezd: kezdeti sikereik miatt valóságos hősöknek érzik magukat, ám ezt a rövid időszakot hamar követi a tragédiák sorához vezető lebukás. Húsz évvel később egy osztálytalálkozó alkalmával kell szembenézniük tetteik következményeivel, egymással, a múlttal és legfőképpen önmagukkal. És ami még ennél is fájóbb: azzal, hogy akaratukon és tudtukon kívül mások életét is felforgatták, tönkretették.

Graham Swift: Anyák napi kimenő

Graham Swift: Anyák napi kimenő

Fordította: Merényi Ágnes, Jelenkor Kiadó, 2017, 126 oldal, 2999 HUF

 

A húszas évek közepén Jane Fairchild cselédlányként dolgozik egy angol birtokon, és közben titkos szerelmi viszonyt folytat a szomszéd földbirtokos fiával. Egy szokatlanul meleg márciusi nap eseményei, amikor a rejtőzködő pár utoljára szeretkezik, örökre megváltoztatják a fiatal nő életét. Ahogy a történet bejárja szinte a teljes huszadik századot, egyre többet tudunk meg a lányról - arról, ahogyan szeret, gondolkodik, érez, lát, emlékezik, felfedezi önmagát.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.