Szerdán kezdődik a Margó Irodalmi Fesztivál, ezért rendhagyó könyvesblokkunkban ezúttal a rendezvény fellépőinek friss megjelenéseiből válogattunk. Így mindenki kedvére előolvashatja a legújabb magyar prózai műveket, szóljanak bár egy lemur visszatéréséről, egy betegség történetéről vagy egy zombifilmben játszó színészről.
Térey János: Káli holtak
Térey János, Káli holtak
Jelenkor Kiadó, 2018, 534 oldal, 3999 HUF
Lássuk be, Térey-rajongónak lenni egyszerre hálás és nehéz feladat: hiába színezed egy csomó ismerősödnek a kibervilágban a háborús tájban játszódó, sztoriközpontú, zseniális Paulust, vagy a vakítóan fehér apokalipszist, A legkisebb jégkorszakot, ha elkedvetlenednek, amikor kiderül, hogy versbe vannak szedve. Most viszont jó hírem van mindazok számára, akit a verses regények elriasztottak: az Aegon Művészeti Díjas Térey János megírta első prózaregényét Káli holtak címmel, ami a Füst Milán Színház fiatal színészéről, Csáky Alex szól, aki egy zombifilmben kap főszerepet. Hahó, téreysták, előre, most mindenkit meg lehet fertőzni! Az elvárások komolyak voltak, de Térey lendületesen meséli el a párkapcsolat-munka-művészet hármasságában elvesző Csáky felemelkedését és örlődését. Ráadásul a személyes út- és válaszkeresésnek szórakoztató díszlete a zombiapokalipszis, vagyis a filmforgatás. A Saul fiára és a választásokra is kitérő művészregény alapvetően a színházi világban játszódik, aminek Térey nagyon jó ismerője: jelentős kritikai és közönségsikereket ért el a Krétakör Nibelung-lakóparkja a Sziklakórházban, a Radnóti Színház Asztalizene-előadásán még a budai White Box vendégei is megfordultak, a Pap Andrással közösen írt Kazamaták az egyik legjobb ‘56-ról szóló színmű.A szerző nem képeslapként használja a Káli-medencét, hanem tényleg bejárja, megérti és megmutatja, miért izgalmas természeti táj, és hogyan változtatja meg a Provence-ot és Toszkánát üvöltöző, dzsentrifikálódott budapesti nép. Ahogy minden Térey-regénynél, úgy most is egy elég sokszínű tablót kapunk arról a társadalomról, aminek mi magunk is tagjai vagyunk.
Mikor? 2018. Június 7. 19:00 PIM udvar
Garaczi László: Hasítás - Egy lemur vallomásai V.
Garaczi László: Hasítás - Egy lemur vallomásai 5.
Magvető Könyvkiadó, 2018, 155 oldal, 2999 HUF
A lemur visszatér! Ötödik alkalommal léphetünk be Garaczi László önéletrajzi alapokon nyugvó regényfolyamába, ami érintette már a gyerekkort, az iskolai időszakot és a katonaságot is. A Hasításban összekavarodnak az idősíkok, ugrálunk múltban és jelenben, a regény beszél az írásról és az elbeszélő harmincas éveiről is. Garaczi hozza a sztorikat, az izgalmas mondatokat és a játékot, amitől a lemur-sorozat igazán nagyszerű: mi az önéletírás, mi a fikció, kik is vagyunk mi, akik elbeszéljük az életünket.
Mikor? 2018. Június 6. PIM Díszterem
Szvoren Edina: Verseim
Szvoren Edina: Verseim - Tizenhárom történet
Magvető Könyvkiadó, 2018, 212 oldal, 3299 HUF
Elhallgatott félelmekből és nyíltan vállalt kegyetlenségből építkeznek Szvoren Edina legújabb novellái. A Verseim kíméletlen történeteiben „benne van az erőszak a levegőben”, a szereplőket a gyilkolás és a fájdalomokozás természetes ösztöne mozgatja. A félszemű D.J. szemrebbenés nélkül öli sorra a denevéreket, egy barátnő elhagyná szerelmét az árnyéka miatt, egy csapat fiú rejtélyes csomagot vonszol végig a városon. A különös atmoszférájú szövegek az emberi bűnök széles tárházát, mint a mindennapi élet magától értetődő részeit mutatják be. A furcsaságokkal és titkokkal teletűzdelt szövegekből ugyanakkor feltűnően hiányzik a bűnhődés és a bűntudat.
Mikor? 2018. Június 6. 19:30, PIM Díszterem
Szilasi László: Luther kutyái
Szilasi László: Luther kutyái
Magvető Könyvkiadó, 2018, 288 oldal, 3499 HUF
Saját betegsége történetét írta meg legújabb regényében Szilasi László, ami néhány éve, mindenféle előjel nélkül furakodott az életébe. Ahogy könyve elején megjegyzi, egyszer csak váratlan helyzetbe került, „aktuálisan nem működött” az agya. Kiesett két nap. Hogy mi történt előtte, utána, és persze közben, azt töredékekből próbálta összeilleszteni, meg emlékfoszlányokból, a sajátjaiból és másokéból. Az emlékezet fehér foltjait, a felejtés okozta hiányokat pedig – az írói szándék szerint – néhol belakja a képzelet.
Mikor? 2018. Június 9. 17:30, PIM Díszterem
Mészöly Ágnes: Rókabérc, haláltúra
Mészöly Ágnes: Rókabérc, haláltúra
Prae.hu, 2018, 280 oldal, 2990 HUF
Huszonhárom éve minden ősszel együtt tölt egy hétvégét egy tizennégy fős baráti társaság. Még a gimnáziumból ismerik egymást, az évenkénti találka pedig egyfajta közös rituálévá vált, amit nem hagy ki senki, csak ha nagyon muszáj. Az idei találkozó feszültségtől terhes hangulatban indul, az első napnak ingerült megjegyzések, ideges cicaharc lesz a vége. Másnap reggelre látszólag lenyugodnak a kedélyek – a döbbenet akkor lesz úrrá a társaságon, amikor az egyik volt osztálytársukat holtan találják a teraszon. A völgyből kijutni nem tudnak, segítséget hívni képtelenek, a kérdések száma viszont egyre nő. Ki lehetett a tettes, mi motiválta, és ha ki is derítik, hogyan lesznek képesek szembenézni a ténnyel, hogy egyik társuk gyilkosságra vetemedett?
Mikor?: 2018. Június 9. 18:30, PIM Lotz-terem
Milbacher Róbert: Léleknyavalyák - Avagy az öngyilkolás s egyéb elveszejtő szerek természetéről
Milbacher Róbert: Léleknyavalyák - Avagy az öngyilkolás s egyéb elveszejtő szerek természetéről
Magvető Könyvkiadó, 2018, 240 oldal, 3499 HUF
Hummel József nyugalmazott városi alkapitány kellemes és felettébb eseménytelen kávézását egy aprócska hír tette tönkre, melyre ráadásul a házasodási rovatban bukkant. A név egy évekkel korábban lezárt ügy emlékét idézte fel, és az 1847-es év „egy bizonyos eseményét hívta elő elméje egy eddig lezártnak hitt szegletéből”. Czakó Zsigmond színész és „drámai költő” egy szerkesztő lakásán főbe lőtte magát, ám utólag nagyon úgy tűnik, hogy a megrázó öngyilkosság részleteit nem tárták fel elég gondosan, és a nyomoz óhatóság, így maga Hummel is, számos hibát vétett. A régi ügy felderítésére indított új nyomozás az egykori alkapitány életét is fenekestül felforgatja, miközben Hummel az öngyilkosság lélektanának és filozófiájának megértésére is kísérletet tesz.
Mikor? 2018. Június 10. 15:30, PIM Vörös szalon
Krusovszky Dénes: Akik mi nem leszünk sosem
Krusovszky Dénes: Akik mi nem leszünk sosem
Magvető Könyvkiadó, 2018, 544 oldal, 3999 HUF
Egy autóbaleset, egy veszekedés, egy vallomás, egy forradalom és egy nyári éjszaka története ér össze Krusovszky Dénes első regényében, amely több generáció sorsán keresztül mesél a döntések és a kollektív emlékezet jelentőségéről. Az Akik már nem leszünk sosem az idősíkokkal való játékra épít, és a múlt mozaikkockáiból rajzolja ki a jelent: a szálak egy 1956-os kisvárosi tüntetéstől egészen egy 2017-es agyvérzésig vezetnek. A regény főhősének, Bálintnak a sorsfordító történések következményeképp szembe kell néznie önmagával és azokkal a lehetőségekkel, amelyeket elszalasztott az élete során. Igazán felnőtté viszont csak akkor válhat, ha megtanulja cipelni saját felelőssége súlyát.
Mikor? 2018. Június 9. 20:00, PIM Vörös szalon
Tolnai Ottó: Szeméremékszerek
Tolnai Ottó: Szeméremékszerek
Jelenkor Kiadó, 2018, 4999 HUF
Mi az, hogy Palics? – kérdezte Szilárd Leó egy Magyar László nevű helytörténésznek írt levelében. Új regényfolyamának első részében Tolnai Ottó kísérletet tesz rá, hogy megválaszolja, szétbeszélje, szétírja. Az olvasónak olybá tűnhet, hogy Palics egy véget nem érő teleregény, ahol természetes környezetében ismerhet meg mindenkit, aki korábban Tolnai-versben fő- vagy mellékszerepelt, esetleg Tolnai-felolvasáson vagy -kötetbemutatón szóba került. T. Olivér (a palicsi leopoldbloom) két steril pohárért indul a gyógyszertárba, és közben néha elkalandozik a figyelme, Kisinyovtól egészen Konstancáig. Közben gyeplabdacsapat lesz a Zentai úti temető menekültjeiből, kongresszust ülnek a kongresszusi kellékek készítői és az alsónadrágból előkerül egy citromkemény, kénszín teniszlabda.
Mikor? 2018. Június 10. 17 óra, PIM Díszterem