Így lázad a rózsaszín és kék könyvek ellen egy kritikus

.konyvesblog. | 2014. március 18. |

Egy angol szerkesztőnek elege lett abból, hogy olyan gyerekkönyvek árasztották el a piacot, melyek kimondottan csak az egyik nem képviselőinek szólnak. Katy Guest, a The Independent on Sunday című lap irodalmi szerkesztője nyilvános ígéretet tett arra, hogy lapjában és annak honlapján a jövőben nem fognak olyan gyerekkönyvről kritikát publikálni, amely kizárólag csak a fiúkat vagy csak a lányokat szólítja meg. Az olvasók egy része dühödt kommentben reagált a bejelentésre.

Guest döntését ugyanakkor az a brit kampány ihlette, melynek lényege, hogy a könyvek legyenek csak könyvek (Let Books Be Books), és a kiadók hagyják abba a nemek szerinti kategorizálást.

A kérdés fontos üggyé nőtte ki magát az elmúlt hetekben, melyhez sokan szóltak hozzá. A Telegraph újságírója, Alice Vincent például ugyancsak megdöbbenésének adott hangot néhány napja amiatt, hogy egyre több brit gyerekkönyv szól csak lányoknak, vagy csak fiúknak. Szerinte ugyanis ha a brit iskolások körében legnépszerűbbnek választott Roald Dahl könyvei is színkódot kaptak volna, akkor gyerekek százai maradtak volna le a fantasztikus Róka úr, Matilda vagy James és az óriásbarack történeteiről.

Az egyik vezető brit gyerekkönyvkiadó igazgatója azonban már jelezte, hogy nem kíván felhagyni a fenti kategorizálással, ugyanis szerinte az élet természetes velejárója, hogy az ember nemek szerint választ ajándékot a gyerekeinek. A témáról bővebben itt olvashatsz.

Forrás: The Globe and Mail

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

KÖNYVHÉT
...

Menekülés Újlipótból Manhattenbe – Köves Gábor és a New York-i viszketés

Megjelent Köves Gábor első regénye, az Apropó, New York – erről is beszélgettünk a Flair podcastben.

...

Test, hatalom és Kolozsvár – így épül fel a Tompa Andrea-univerzum

Valuska László Visy Beatrixszel beszélgetett frissen megjelent Tompa Andrea-monográfiájáról.

...

Függőség, traumák, eszképizmus: Tolvaj Zoltán harminc év szövegdzsungelét formálta regénnyé

Újabb elsőregényes a Flairben: hallgasd meg az epizódot!

...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

...

Húsbányászat az űrben és kapitalizmuskritika: Markovics Botond mesél új sci-fi regényéről!

Jó hírünk van: a Flair még mindig nem ért véget!

...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!