Hírek gender

Miért kap egyre több gyerekkönyv kék vagy rózsaszín borítót?

.konyvesblog. | 2014. március 14. |

the-brilliant-boys-colouring-book.jpgA címben szereplő kérdést a Telegraph újságírója, Alice Vincent tette fel, aki őszintén megdöbbentett a nemspecifikus gyerekkönyvek elterjedése. Egyre több brit gyerekkönyv szól ugyanis csak lányoknak, vagy csak fiúknak. Ha a brit iskolások körében legnépszerűbbnek választott Roald Dahl könyvei is színkódot kaptak volna – érvel Vincent, akkor gyerekek százai maradtak volna le a fantasztikus Róka úr, Matilda vagy James és az óriásbarack történeteiről.

Az egyik vezető brit gyerekkönyvkiadó igazgatója, Michael O’Mara az Independentnek kijelentette, hogy nem fog engedni a nyomásnak, ami az követeli, hogy hagyják abba könyveik nemek szerinti besorolását. Szerinte ugyanis az élet természetes velejárója, hogy az ember nemek szerint választ ajándékot a gyerekeinek. Hozzátette, hogy sokkal könnyebb eladni lányoknak vagy fiúknak szóló kifestőkönyvet, mint lányoknak és fiúknak szólót.

the-beautiful-girls-colouring-book.jpg

Nyilatkozatát brit szülők petíciója előzte meg, akik ara kérik a kiadókat, hogy ne nemek szerint válasszák ketté könyveiket - a könyvek legyenek csak könyvek, és ne szűkítsék be a gyerekek horizontját. A petíciót már háromezren írták alá, és két kiadót már sikerült is meggyőzniük az igazukról. A Parragon Books bejelentette, hogy nem ad ki nemek szerint felcímkézett kiadványokat, és az Usborne sem készül hasonlóra. (Náluk jelentek meg például a „lányos” és a „fiús” tevékenységeket bemutató könyvek, a Girl’s Activity Book és a Boy’s Activity Book.)

A háromgyerekes O’Mara szerint mégis ők járnak helyes úton, és ezt az eladásaik is alátámasztják. A petíciót alig háromezren írták alá, ők viszont ötszázezer példányt adtak el The Girls’s Book (A lányok könyve) című kiadványukból. Ugyanakkor hozzátette, hogy sosem tennének közzé olyan könyvet, ami megalázó lehet valamelyik nem számára.

fancy nancy.jpgA Telegraph újságírójának nem a „lányos” könyvek kiirtása a célja - Dick King Smith Sophie-sorozatát, valamint Fancy Nancyt hozza példaként. Előbbi egy „lóőrült tomboy”, utóbbi pedig egy divatőrült kislány kalandjairól szól, ám Vincent szerint Nancy, hála az O’Mara kiadónak, mostanra leginkább Kubrick Lolitájának általános iskolai verziójához hasonlít. Megemlíti még a Growing Up című brit gyerekkönyvet, ami jelentős dizájnváltáson esett át. Mi történik velem, kérdi a könyv új kiadásának címe, ami a kisfiúknak kék, a kislányoknak pedig rózsaszínben pompázik. Az újságírónak egyébként Matilda volt a gyerekkori hőse, akiről Dahl könyveiből csak annyi derült ki, hogy okos, vicces, és nagyon szemtelen. A könyvből nem tudhatjuk meg, hogy csinos kislány-e, sem azt, hogy a megfelelő ruhákat húzza-e magára, hiszen ezek a szempontok egyáltalán nem számítanak.

A csak lányos és csak fiúk könyvek tendenciáját a humoristaként is ismert David Walliams 2008-as könyve, a The Boy In A Dress törte meg némiképp. Walliams hőse egy 12 éves fiú, aki női ruhát ölt, és kitalál magának egy francia alteregót, Denise-t.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.