Houellebecq Európa végéről írt új regénye a megjelenés előtt a netre került

aprobuba | 2015. január 01. |

Behódolás (Soumission) címmel január 7-én jelenik meg a francia botrányíró, Michel Houellebecq hatodik regénye, amelyben 2022-t írunk, és egy muszlim párt kormányozza Franciaországot. A Behódolás már megjelenése előtt komoly hullámokat ver, ráadásul az interneten már terjed egy kalózmásolat.

Michel Houellebecq, a legrangosabb francia irodalmi díjjal is kitüntetett botrányíró olyan témák után, mint a szexturizmus vagy éppen egy Michel Houellebecq nevű író brutális meggyilkolása, újra az iszlám felé fordult. A 2001-es A csúcson című regénye megjelenésekor Houellebecq azt nyilatkozta, hogy az iszlám a lehető legostobább vallás, mire az iszlám fundamentalisták halálos ítéletet mondtak rá. A tárgyaláson a 25 nyelven megjelent mű szerzője tagadta, hogy iszlámellenes rasszista volna, szerinte a cikk írója hatórás beszélgetésüket lerövidítve elferdítette a szavait. Houellebecq-től saját kiadója, a Flammarion is elhatárolta magát, az írót viszont végül felmentették a vádak alól. A politikai korrektségtől magát kényesen távol tartó, bizonyítottan elviselhetetlen író új regénye, a Behódolás 2015 első irodalmi szenzációjának ígérkezik, amelyet 150.000 példányban jelentet meg a kiadó.

A 2022-ben játszódó történet szerint Franciaországot egy muszlim elnök vezeti, aki a szocialisták és a centralisták segítségével jut hatalomra. Erre utal a regény címe is, a Behódolás az iszlám szó fordítása, amely arabul az Allahnak való behódolást jelenti, a regényben pedig az európai kultúra végét is. Ezért Houellebecqet új regénye miatt a twitteren egyszerűen az irodalom trolljának nevezik.

A narrátor pedig ismét egy tökéletesen houellebecqi figura: 44 éves, nihilista egyetemi irodalomtanár, aki kurvázik és a 20 körüli lányok érdeklik, leginkább persze a saját tanítványai. Az ő szemszögéből láthatjuk Franciaország fiktív jövőjét, ahol a nagyon népszerűtlen François Hollande még valahogy kihúzza 2022-ig, de az elnökválasztás első körében kiesik a szélsőjobbos jelölt és a képzeletbeli Muszlim Testvériség pártjának jelöltjével szemben, aki a baloldal és a centralisták, valamint Sárközyék támogatásával végül megnyeri a választásokat. Franciaországban pedig óriási botrány kerekedik. A Kiábrándult Értelmiségi főhős mindeközben azon gondolkozik, hogy áttér az iszlámra, csak azért, hogy megtarthassa tanári pozícióját az új rezsim által Paris-Sorbonne Iszlám Egyetem névre átkeresztelt munkahelyén, ahol a titkárnőknek fátylat kell viselniük.

Houellebecq utolsó regénye, A Térkép és a táj 2010-ben jelent meg, így az új regényt nagy várakozás övezi. Annyira, hogy még a megjelenése előtt felkerült egy kalózpéldány a netre, valószínűleg a december közepén pár sajtóorgánumnak elküldött nyomtatott recenziós példány szkennelt változata terjed, amiért a kiadó perrel fenyegetőzik. A Behódolást pedig még a híresen műveletlen francia kulturális miniszter is várja, Fleur Pellerin, aki a Nobel-díjas Modianót nem olvasta, azt ígéri, ezt a regényt feltétlenül elolvassa majd, hiszen Houellebecqnek, a provokatív írónak mindig furcsa humorérzéke volt – teszi hozzá.

Forrás: Le Parisien, Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.