As an unperfect actor on the stage,/Who with his fear is put besides his part,/Or some fierce thing replete with too much rage,/Whose strength's abundance weakens his own heart;
- az elmúlt két napban valószínűleg ezt a néhány szót hallottam a legtöbbször, ha nem számítjuk az olyan kötelező köröket, mint a jó reggelt, vagy a telefonban menetrendszerűen ledarált milyenidővankislányomettélrendesen. Helena Bonham Carter, Fiora Cutler, Martha Wainwright és testvére, az isteni Rufus adja elő, aki nyolc másik Shakespeare-szonettet is megzenésített Take All My Love című új lemezén. Remek háttérzene, miközben azért fohászkodik az ember, hogy a következő hét végén is legyen minimum negyven fok. Macskák, gyerekkönyvesek és novellisták a héten a Hosszúban. (DFW már olyan sokat szerepelt a rovatban, hogy a String Theory: David Foster Wallace on Tennis előszavából származó részletet csak zárójelben merem idetenni.)
Macskák vs. könyvesboltok
Macskákkal indítani bármit az interneten tulajdonképpen csalás, bevallani, hogy inkább a kutyák kedveli az ember, kész öngyilkosság. A LitHUb cikkének főszereplői az állatvilág legkiváltságosabb tagjai, a könyvesbolti macskák, akiket az egyiptomiak találták fel, épp, mint a Kleopátra-frizurát.
Egypt, where cats are believed to have been first domesticated, is also where the relationship with bookstores can be traced. While mainly used to keep rodents and poisonous snakes away from homes and crops, some cats were trained specifically to keep pests from eating away at the papyrus rolls that contained texts. Without cats, in fact, it’s hard to imagine how Egyptian civilization could have so successfully weathered the diseases and famine caused by vermin—but also imagine the knowledge that might have been lost were it not for those four-legged protectors guarding the temples from tiny intruders. Over time, cats would continue to be called upon to protect sacred documents. You can find cats mentioned in Sufi tales from the Islamic Golden Age that saw huge advances in mathematics, philosophy, and physics, and European monks in the Middle Ages employed them to keep rodents away.
Queer vs. gyerekirodalom
Ha megtippelhetném, hogy mi az a kérdés, ami minden alkalommal elhangzik, amikor egy gyerekkönyvíró ellátogat egy általános/középiskolába, a Házas vagy? biztos hogy eszembe sem jutna. Pedig könnyen lehet, hogy hatévesen engem is érdekelt volna a dolog. Alexander London viccel ütötte el a kérdést, egészen addig a pillanatig, amíg igennel nem tudott válaszolni rá. Ha megkérdezték, hogy mivel foglalkozik a felesége, megmondta, hogy férje van. A gyerekek néha összesúgtak, összenéztek vagy kuncogtak egy kicsit, majd pár másodperccel később már olyan életbevágóan fontos kérdésekre várták a választ, hogy mi a kedvenc videojátéka, vagy megdorgálták, amiért rossz csapatnak szurkol. De a könyveit nem a gyerekek veszik, hanem a szülők.
„I don’t think my existence is controversial.”
London vallomása a BuzzFeeden >>
Novella vs. regény
Harmadikként álljon itt egy olyan cikk, ami meg sem felel a saját longread definíciómnak (ti. longread = minimum öt gördítés az egérrel), mert csak négyszer kell benne görgetni. A Könyves Magazin tavaszi számának fókusztémája a nők vs. irodalmi díjak (kapcsolat, reprezentáció, díjazás) lett. Nem akarok spoilerezni, de az derül ki belőle, hogy a nők hangja nem terjed olyan magasra, mint a férfiaké. Ha az eredményhez hozzáadjuk az Electric Literature Should Literary Awards Do More to Recognize Short Stories? című cikkének tanulságát, az jön ki, hogy az irodalom díjakat osztogató területein olyan írónak a legrosszabb lenni, aki nem elég, hogy nő, de még novellista is. A novellákat ugyanis csak nagyon ritkán értékelik, leginkább akkor, ha egy egybefüggő történet (értsd. regény) olvasható ki belőlük. A cikk szerzője (aki novellista, de legalább férfi) nehezményezi, hogy a novellának nincs saját kategóriája az irodalmi díjakon belül, mint például a memoárnak vagy az életrajznak van.
Some people might say that this doesn’t matter, since no one reads short stories anyway. But if we only gave awards to popular categories we’d scrap the Pulitzer Prize in Poetry in favor of the Pulitzer Prize in Adult Coloring Books.
Miért kell egy novelláskötetnek minden esetben regényekkel megmérettetnie magát? – kérdi Lincoln Michel. A kérdés jogos, igazságot a novellának!
A szegény Lincoln Michel panasza erre >>
Kevésbé irodalomközeli, de érdekes/szórakoztató:
The Man Who Recorded, Tamed and Then Sold Nature Sounds to America – A férfi, aki eladta az óceánt
The Secret Rules of the Internet – Mese a szólásszabadságról és a moderátorokról
Etsy Wants to Crochet Its Cake, and Eat It Too – Így csinálj pénzt egy trópusmintás (irodalom!) pénztárcából