10 könyv, amit megnézünk a moziban a nyáron

.konyvesblog. | 2015. június 18. |

Egy hete megy a magyar mozikban a Thomas Vinterberg rendezte Távol a világ zajától, ez pedig jó alkalmat ad arra, hogy átnézzük, milyen adaptációkat is kínál ezen a nyáron Hollywood. Segítségünkre lesz ebben a Huffington Post, ami összeszedte, milyen könyveket kellene elolvasnunk, mielőtt megnéznénk a filmes feldolgozásukat a moziban. A legtöbb esetében még nincs időpontja a hazai bemutatóknak, de reménykedni azért lehet benne, hogy előbb-utóbb elérnek ide is.

Adja magát, hogy Thomas Hardy klasszikusával kezdjünk, melyben az öntörvényű Batshebának három kérő (egy szegény, egy szomszéd és egy katona) közül kell választania; nem ez az első próbálkozás a regény megfilmesítésére, hiszen létezik egy 1967-es és egy 1998-as feldolgozása is, apróság, hogy utóbbiban az Austen-adaptációval berobbant Colin Firth öccse, Jonathan játssza Troy őrmestert. A Vadászattal már bizonyított Thomas Vinterberg egyébként állítja, hogy a forgatókönyv tizedik oldalánál járt mindössze, amikor már tudta, hogy Bathsheba Everdene szerepét csakis Carey Mulligan játszhatja el.

Nyáron kerül az európai mozikba a 5 Flights Up című film Diane Keatonnal és Morgan Freemannel (rendező: Richard Loncraine). Ez Jill Ciment Heroic Measures című regényét dolgozza fel, amely egy New York-i házaspár, Alex és Ruth, kutyás és lakáseladási kálváriáját mutatja be, a férj, a feleség és időről időre a dakszli szemszögéből.

Tavaly már szétzokogtuk magunkat a Csillagainkban a hibán, most itt az újabb szívszorító és gyomorösszehúzó középiskolás történet, a Me and Earl and the Dying Girl. A regényt Jesse Andrews írta, mely a filmbolond Greg és Earl, valamint a leukémiás Rachel barátságáról szól. Az Alfonso Gomez-Rejon rendezte film a Sundance-en már elnyerte a zsűri nagydíját és ez lett akkor a közönségkedvenc is.

A Mr. Holmes a berlini filmfesztiválon debütált, elég jól, hogy nálunk mikor mutatják be a mozik, azt még nem tudni, Európa több országában azonban ott lesz a nyári programfüzetekben. A már idős, szenilis detektív utolsó nagy ügyét Mitch Cullin írta meg (A Slight Trick of the Mind), a címszereplőt a filmben Ian McKellen alakítja.

Miközben az elmúlt hónapok a második Holtodiglannak kikiáltott A lány a vonaton sikereitől voltak hangosak (meg attól, hogy a Dreamworks már megvette a jogokat), szépen elkészült Gillian Flynn azonos című regényéből a Dark Places című film. A sötét sztori főhőse egy Libby nevű nő, akinek anyját és testvéreit egy sátánista szertartás keretein belül ölték meg. Ő akkor még hétéves volt, és azt vallotta, hogy tizenöt éves bátyja gyilkolt. Évekkel később egy társaság tagjai keresik fel, akik a bűncselekmény hátterét kutatják, kérdezősködésük pedig események egész lavináját indítja el. A főbb szerepekben Charlize Theron, Chloë Grace Moretz, Nicholas Hoult és Christina Hendricks látható.

A Csillagainkban a hiba után itt az újabb John Green-adaptáció, a Papírvárosok, melyben Quentin Jacobsen álma válik valóra, amikor a menő szomszédcsaj, Margo egy éjszaka talpig feketében bemászik a szobája ablakán, és ezzel kezdetét veszi a fiú valaha volt legizgalmasabb éjszakája. A könyvről már írtunk a tavaszi Könyves Magazinba, idézzük: „Egy titokzatos, szupermenő lány és a belé szerelmes, szürke egér fiú; ez eddig akár az Alaska nyomában cselekménye is lehetne. Csakhogy Margo annyira szereti a rejtélyeket, hogy ő maga is rejtéllyé válik: a kalandokkal teli éjszaka másnapján eltűnik, Quentinnek pedig a hátrahagyott nyomokból kellene kitalálnia, hol lehet. Barátai segítségével egyik nyomtól a másikig eljutva igyekszik felderíteni Margo rejtélyét, az elszánt kutatás közben pedig önmaga megtalálásához is egyre közelebb jut”. Quentint Nat Wolff, Margót a szupermodell Cara Delevingne alakítja, a filmet július 30-án mutatják be a hazai mozik.

Egy másik nagy klasszikus, a maga idejében botrányosnak ítélt Bovaryné sokadik adaptációja immár a Madame Bovary (rendező: Sophie Barthes). A boldogtalan és titkos viszonyokat folytató doktorfeleséget Mia Wasikowska alakítja, a szeretők szerepében Ezra Miller és Logan Marshall-Green látható.

Jonathan Franzen legjobb íróbarátja volt David Foster Wallace, a könyvfesztiválon adott interjújában például elmesélte, hogy az Infinite Jest kéziratának elolvasása nagyban segített neki abban, hogy befejezze a Javításokat. 1996-ban Wallace éppen az Infinite Jestet népszerűsítette Amerikában, amikor csatlakozott hozzá David Lipsky a Rolling Stone magazin megbízásából. Gigahosszú című regénye (Although Of Course You End Up Becoming Yourself: A Road Trip with David Foster Wallace) annak az öt napnak a története, melyet ők ketten együtt töltöttek ezen az úton; a The End of the Tour című filmben Jason Segel alakítja Wallace-t, Lipskyt pedig Jesse Eisenberg.

Hetvenes évek, Boston, szervezett bűnözés. Johnny Depp végre maga mögött hagyja a hülye maskarát, és egy kőkemény szerepben tér vissza, ő alakítja az ír származású Whitey Bulgert, aki az FBI-kapcsolatait kihasználva komoly hatalomra tett szert a bostoni alvilágban. A film Dick Lehr és Gerard O'Neill könyvét (Black Mass: Whitey Bulger, the FBI, and a Devil's Deal) vette alapul, a rendező Scott Cooper, a főbb szerepekben Benedict Cumberbatch, Kevin Bacon és Dakota Johnson látható még.

Két kamaszlányt gyanúsítanak egy csecsemő haláláért. A lányok éveket töltenek a fiatalkorúak börtönében, de a szörnyű bűncselekménnyel kapcsolatos rejtélyek és kérdések még sokáig nem hagyják nyugodni környezetüket. A kétségbeesés fokozódik, amikor kísértetiesen hasonló körülmények között újabb gyereknek veszik nyoma. A Laura Lippman bestselleréből (Every Secret Thing) készült film tele van erős női karakterekkel, a főbb szerepekben Diane Lane-t, Elizabeth Bankst és Dakota Fanninget láthatjuk. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél