Fotó:HBO
Az HBO egyik legújabb sikersorozata, az Időbevándorlók két izgalmas témát font össze: az időutazás és a bevándorlás problémáját. A norvég sorozat ugyanis azzal a gondolattal játszott el, hogy mi történne, ha a világunkban tömegesen bukkannának fel a más korokból származó emberek. Milyen hatással lenne a társadalomra, ha az őskorból, ókorból, középkorból vagy éppen a századfordulóról érkező emberek lepnék el az utcákat? Mennyire lehetne integrálni őket, hogy tudnának új életet kezdeni a jelenben? A sorozathoz kapcsolódva most öt olyan könyvet ajánlunk, amelyek az időutazás témáját feszegetik. Ezekből kiderül, mi történik, ha az ember irányítani próbálja az időmezőket, vagy ha akaratán kívül a múlt egyes pontjain találja magát, ahogy az is, hogy hova vezetne az időgép feltalálása.
Isaac Asimov: A halhatatlanság halála
Isaac Asimov: A halhatatlanság halála
Fordította: Apostol András, Metropolis Media, 2014, 228 oldal, 2990 HUF
Asimov ikonikus sci-fijében a Halhatatlanság időn kívül létező elitje úgy alakítja a múlt és a jövő eseményeit, ahogyan csak akarja. A történet szerint ugyanis a 24. században egy Viktor Mallansohn nevű fizikus felfedezte az Időmezőket, amelyek révén később lehetővé vált a Halhatatlanság. Az idővel való játék azonban nem tét nélküli, hiszen a történelem megváltoztatásával nemcsak emberek, de civilizációk is eltűnhetnek, hogy helyettük más valóság szülessen. Andrew Harlannak a Főkalkulátor technikusaként az a feladata, hogy kidolgozza és végrehajtjsa a valóságváltoztatások terveit. Egy találkozás döbbenti csak rá, milyen veszélyes munkát végeztetnek vele, és hogy a tetteivel az egész emberiség létezését teszi kockára.
Brandon Hackett: Az időutazás napja
Brandon Hackett: Az időutazás napja
Agave Könyvek, 2016, 320 oldal, 2980 HUF
Amikor 2021 novemberében működésbe lép az első időgép, kétszázmilliárd időutazó jelenik meg a Földön. Az esemény nemcsak beláthatatlan felfordulást okoz, de el is törli az addig ismert világot: megszűnik a pénz, a kormányok működésképtelenné válnak, és mindenki hozzáfér minden jövőbeli technológiához. Ettől a pillanattól kezdve bárki bárhova utazhat a jövőbe, csak a tetszőleges időpontot kell kiválasztania. Az időutazás napjának főszereplője Beregi Ádám, akinek a történelmi napon valaki a jövőből elrabolja a kisfiát és a feleségét, Enikőt. Ádám a kaotikus és folyton változó időfolyamban, őrült technológiák, valamint mesterséges mikrouniverzumok birodalmában próbálja megtalálni őket. Közben az időgép feltalálóját is rengetegen keresik, mert azt gondolják, ő meg tudná menteni a világot.
Tom Sweterlitsh: Letűnt világok
Tom Sweterlitsch: Letűnt világok
Farkas Veronika, Agave Könyvek, 2018, 352 oldal, 3980 HUF
Karen Akins: Időhurok
Karen Akins: Időhurok
Fordította: Heinisch Mónika, Gabo Kiadó, 2015, 332 oldal, 2990 HUF
Az Időhurok arról szól, hogy mi történik, amikor az időutazók több száz évnyi rejtőzködés után felfedik a kilétüket az átlagemberek előtt. Hogy mit tehetnek vagy nem tehetnek meg a szerencsés génekkel rendelkező „ugrók” azt innentől kezdve törvények szabályozzák. A múltba nem szabad többé beavatkozni, maximum apróbb ügyekben lehet visszaugrani az időben. Az időutazást már nemcsak ellenőrzik, de iskolákban is tanítják, aztán az ugrók maguk ldönthetik el, milyen szakterületen szeretnének továbbtanulni. A tizenhat éves Bree Benni is ilyen iskolába jár, de nem megy túl jól neki. Háromszor is kudarcot vall a XXI. századba tett félévi küldetésén, és véletlenül túszul ejt egy fiút is. Mikor visszaszökik a múltba, hogy megpróbálja elsimítani a dolgokat, rájön, hogy valaki üldözi, aki nem csak őt akarja tönkretenni, hanem a múltat, a jelent és a jövőt is.
Audrey Niffenegger: Az időutazó felesége
Audrey Niffenegger: Az időutazó felesége
Fordította: Gálvölgyi Judit, Athenaeum Kiadó, 2016, 564 oldal, 3490 HUF