Borítópornó: Dmitry Glukhovsky - Text

Borítópornó: Dmitry Glukhovsky - Text

.konyvesblog. | 2018. február 28. |

boritoporno.jpg

Új rovatunkban különleges könyvborítók tervezőit kérdezzük meg arról, hogyan dolgoznak, miként születnek a nagy ötletek, és milyen tendenciákat látnak a szakmájukban itthon, illetve külföldön. Elsőként Tillai Tamással, a Libri Kiadói Csoport vezető grafikusával beszélgettünk Dmitry Glukhovsky áprilisban megjelenő új regénye, a Text borítója kapcsán, ami egy okostelefon kijelzőjét ábrázolja.

Text. A könyv egyik központi gondolata, hogy a mobilok lassan a legfontosabb tárggyá válnak az életünkben: nemcsak a világgal való kapcsolattartás elengedhetetlen eszközei, de emlékeket és információkat is tárolunk bennük. Biztonságot nyújtanak, de ha elveszítjük, egész privát életünk kerülhet illetéktelen kezekbe. A történet egy börtönviselt férfiről, Iljáról szól, aki szabadulása után egy rendőr kalandos körülmények között megszerzett iPhone-jával a kezében fedezi fel újra a moszkvai alvilágot.

glukhovsky_text_300dpi.jpg

Hogyan készült a borító?

Text történetének két fő vizuális kulcsa van, a mobiltelefonon élt „online” világ és a modern orosz valóság. Ezek közül mi az előbbire koncentráltunk, így szerintem egyedibb külsejű lesz a könyv. Fontosnak tartottam, hogy a képi világ hiteles legyen, az egyetlen nehézséget az okozta, hogy a borítón a vizuális egységet a kötelező elemek – a szerző, a cím és a logó –  ne bontsák meg. Így került az író neve a chatablak fölé, a cím egy kiemelt szövegbuborékba és a kiadó logója a szolgáltatói térerőjelzés mellé. Apróság talán, de a beszélgetés időpont-megjelölései nem az eredeti szöveget követik, azokat a dátumokat és időpontokat tettem rá, amikor épp az adott szövegblokkot készítettem.

Dmitry Glukhovsky:Text

Fordította: M. Nagy Miklós, Helikon, 2018, 444 oldal, 3899 HUF

 

Mennyire lett más a végeredmény, mint a legelső változat?

Szerencsére már az első körben elkészült az a terv, ami végül a borító lesz, így nem is tudok mutatni nagyon másmilyen variációt. Volt egy nüanszokban eltérő másik grafika, amelyen nemcsak a kijelző látszik, hanem a telefon testének néhány részlete is, de végül a minimalista megoldás mellett döntöttünk.

Melyik friss külföldi megjelenés az, aminek a borítója különösen megragadta, és miért?

Nem igazán friss, de Margaret Atwood regénye, A Szolgálólány meséjének borítója, ami nemcsak képernyőn, de kézbe véve is élmény.

noma-bar-handmaids-tale-margaret-atwood-2.jpg(Forrás)

Az ötlet egyszerűsége és a kivitelezés professzionalizmusa is imponáló, a tavalyi Frankfurti Könyvvásár talán legszebb és legötletesebb borítója volt.

Szerző: Forgách Kinga

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

ADVENT
...
Könyves Advent

8 szakácskönyv karácsonyra, hogy az ünnepek után se legyen szerény a konyha

Harry Potter-fogások, koreai konyha vagy éppen a klasszikus erdélyi ízek. Csak legyen időtök mindent megfőzni!

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

Richard Curtis egy korábbi, karácsonyi írását dolgozza fel egy animációs film, ami a Netflixen lesz látható. Az Igazából szerelem rendezője beszélt a projektről, és kiderült miért olyan fontosak a rossz karácsonyok.

...
Szórakozás

Ed Sheerannel koronázza meg új karácsonyi filmjét az Igazából szerelem rendezője

A That Christmas lesz az a film, amiről idén karácsonykor mindenki beszélni fog?