Bödőcs Tibor: Kitomboltam magam az intertextualitás játszóterén

Bödőcs Tibor: Kitomboltam magam az intertextualitás játszóterén

Valuska László | 2018. június 19. |

Fotó: Gálos Viktor

Addig se iszik címmel jelent meg Bödőcs Tibor irodalmi paródiakötete, ami 2017 utolsó negyedévének bombasztikus könyvsikere lett. Esterházy, Hemingway, Kertész, Krasznahorkai vagy Rejtő is a stílusparódiák hőse lett, nem áldozata, olyan szeretettel és anyagismerettel közelített hozzájuk a népszerű búcsúszentlászlói humorista.

Tízek. 2018-ban harmadszorra adták át a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat. A Könyves Magazin idei első számában mind a tíz jelöltet kifaggattuk, a következő napokban ezeket a mini-interjúkat tesszük közzé. A Libri irodalmi díjat végül Tompa Andrea, a Libri irodalmi közönségdíjat pedig Bödőcs Tibor nyerte - a díjazottakkal készült riportunkat keressétek a Könyves Magazin friss számában!

Fél éve jelent meg a könyve, óriási példányszámban viszik, milyen érzés írónak lenni? Tervben van újabb könyv?

A példányszám nincs hatással a létező vagy nem létező írói érzésre. Sőt! A toplista inkább gyanús, de igyekszem nem sznobkodni, hiszen a könyvem az ellen (is) íródott. Több olyan reakció érkezett, amiktől írói érzések kerülgethetnek álszerénytelenebb perceimben. A Libri-díjra jelölés egy megnyugtató visszajelzés, hogy irodalmi szövegek születtek. Hacsak nem tévedtek, hacsak nem tévedek.

Bödőcs Tibor: Addig sem iszik

Helikon, 2017, 208 oldal, 2999 HUF

 

A terv gomolyog még, alakul, változik. Épp most tetőzik a stand-up pályafutásom, ami rengeteg fellépést, utazást jelent, ami nagyszerű, de a fausti ember bennem közben azt is tervezi, hogy a turné után milyen jó lenne megint egy kicsit visszavonulni, átállítani a bioritmust és írni.

A könyv írása közben vagy a megjelenés utáni kritikai/olvasói reakciókból tanult bármit, amit a stand-upban tud hasznosítani?

Az írás közben feltétlenül. Pontosan meg kellett figyelnem a parodizált művek szerkezetét, azokból sokat tanultam. Segített az irodalmi allúziók elvetésében is a könyvem, mert kitomboltam magamat az intertextualitás játszóterén. A színpadon nem működő, de írásban jól muzsikáló mondatoknak is volt hova hullnia, hiszen azokat a beletettem a paródiákba, nem nehezítik az élőszót tovább. És akkor még nem beszéltünk a magyar nyelv kincsesládájában való kutakodásnak a hozadékairúl.

Bödőcs Tibor: Nem voltam olvasó, de A Pál utcai fiúkon sírtam

Fotó: Valuska Gábor Az irodalmi paródiáknak komoly hagyományai vannak hazánkban, ehhez a hagyományhoz teszi most hozzá a saját értelmezéseit Bödőcs Tibor. A búcsúszentlászlói standupos stílusparódiákon keresztül lép párbeszédbe az írói nyelvekkel Addig se iszik című kötetében. A Sorstalanság egy futballakadémián, Krasznahorkai a százholdas pagonyban. Bödőcsöt irodalmi ugrópontokról, maszkokról és ledöntött szobrokról kérdeztük.

Tervezi-e, hogy a közélet által inspirált könyvet ír, mondjuk egy politikusparódia-kötetet vagy fikciót, regényt, novellákat?

Azt veszem észre, hogy mivel a jelenlegi estem már szinte kész, az időm gondolkodásra szánt részében többet fordítok irodalmi kérdéseken való morfondírra, mint stand-up-ra, vagy direkt közéletre. Ha írok, mindenképpen lesz társadalmi, politikai rétege. A paródiákban is azok sikerültek talán a legjobban, ahol erősen stilizálva, de mégiscsak a máról írtam. A forma még nem eldöntött: regény, novella, humoreszk, sms? "Majd kirúgja magát."

Az interjú eredetileg a Könyves Magazin 2018/1. számában jelent meg.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.