Blake Crouch: Okosan kell használnunk a halálos kapacitást rejtő technológiákat

.konyvesblog. | 2019. július 02. |

Forrás: Twitter

A külföldi premierrel egy időben jelent meg itthon Blake Crouch új könyve Hamis emlékek címmel (olvass bele ITT). Crouch elképesztő kreativitással, remek stílusban használ fel ismert science fiction témákat egy hajmeresztően pörgős, fordulatos thriller narratívában. A szerző új könyve olyannyira népszerű lett mind a kritikusok, mind az olvasók körében, hogy karrierje során először felkerült a New York Times bestseller-listájára is. A könyv népszerűsítése jelenleg is gőzerővel zajlik az Egyesült Államokban, de sikerült klaviatúravégre kapnunk az írót, aki megválaszolta kérdéseinket a Hamis emlékekkel és munkamódszereivel kapcsolatban.

Van-e bármilyen személyes kapcsolata a Hamis emlékek egyik központi témájával, az Alzheimer-kórral?

Igen, az anyai nagyapám körülbelül hat hétre hozzánk költözött, amikor nyolc- vagy kilencéves voltam. Alzheimerben és előrehaladott állapotú demenciában szenvedett, így ez a vele átélt időszak, az állandó zavarodottsága igazán nagy hatást gyakorolt rám. 

Blake Crouch: Hamis emlékek

Fordította: Farkas Veronika, Agave Könyvek, 2019, 304 oldal, 3480 HUF

 

Szeret játszani a valósággal, a személyes valóságérzékeléssel, percepciókkal. Honnan az érdeklődés?

Fogalmam sincs! Már többször megkérdeztem a terapeutámat erről. De egészen biztosan izgatnak az emberek valóságérzékelésében és értelmezésében előforduló különbségek

Valójában ennyire kiszolgáltatottak lennénk a saját elménknek, emlékeinknek és érzékeinknek?

Természetesen. Néhányan egyenesen azt mondják, hogy ezek uralnak minket.

A Hamis emlékekben a technológia és a bioetikai problémák kéz a kézben járnak, ennek rengeteg oldalát fel is villantja a könyvben. De inkább pesszimistának vagy optimistának vallja magát, ha technológiai kérdésekről van szó?

Mindkettő. Úgy gondolom a technológia képes arra, hogy a létezés egy új fázisába vezesse az emberiséget, vagy éppen teljesen elpusztítson minket. Okosan kell használnunk a halálos kapacitást rejtő technológiákat.

Slade karakterét illetően nem egyszerű elvonatkoztatni napjaink tech moguljaitól. Szándékosan alakította ilyenné? Potenciális veszélyt jelenthetnek ezek az emberek a jövőnkre?

Száz százalékig. Szerintem egy nagyon veszélyes koktél az, hogy vannak ezek a fiatal, vonzó milliárdosok, akik korlátlan vagyonuk mellé még teljesen arrogánsak is, és azt képzelik, hogy ők Isten ajándékai az emberiségnek. 

Kivé válsz, ha már a saját emlékeidben sem bízhatsz?

A Wayward Pines-zal hirtelen berobbanó és zajos sikert arató Blake Crouch a kortárs thriller egyik legnagyobb fenegyereke, amit a Magyarországon a világpremierrel egy időben megjelenő legújabb könyve, a Hamis emlékek is bizonyít. Ismerős, de eszelős módon kifacsart science fiction koncepciók találkoznak a bűnügyi történetek noir hangulatával és a hajmeresztő akciókkal, de emellett az érzelmekkel sem fukarkodik és a történet tétje is végig átalakulóban marad.

Mélyen gyökerező, jól felismerhető science fiction témák, koncepciók bukkannak fel a Hamis emlékekben. Vannak-e direkt főhajtások egyes filmek vagy könyvek felé?

Nem igazán. A kiindulási célom az volt a könyvvel kapcsolatban, hogy az összeomló valóságot ábrázoljam, bármit is jelentsen ez.

Volt-e bármilyen könyv vagy film hatással a Hamis emlékek keletkezésére?

Az Eredet - amilyen módon megváltoztatta a valósághoz fűződő élményeinket.

Aktívan érdeklődik a tudományos és technikai újdonságok iránt? Direkt kutatja őket vagy csak véletlenszerűen bukkan rájuk?

Végtelenül érdeklődöm a fejlődő technológia iránt. Mindig megveszem a Scientific Americát és a Nat Geót. Állandóan a netet bújom olyan új technológiákról szóló hírek után kutatva, amelyekről úgy érzem, jó alapot szolgáltatnának egy regényhez. És amikor találok valamit, ami megpiszkálja az agyam, megszállottan elkezdem kutatni. 

Van valamilyen speciális kutatási munkamódszere azokban az esetekben, amikor a könyve valós tudományos felfedezéseken alapul? Milyen mélyen ásta bele magát a Hamis emlékek esetében?

Lényegében minden elérhető anyagot megpróbáltam elolvasni a témában, majd szakértőkkel konzultáltam, akik elolvasták a kéziratot és meggyőződtek arról, hogy nincsenek benne tévedések, félreértések.  

Használná a könyvben szereplő széket?

Soha! Azt gondolom pontosan ez a lényege a könyvnek! A szék valójában csak fájdalmat és káoszt okoz. 

Elég rejtélyesen ér véget a regény. Mit mondott Barry a végén?

Őszintén, fogalmam sincs. Folyton próbáltam valamilyen szellemes és tökéletesen vezetett dialógussal előállni, de mindig meglépett előlem. Aztán rájöttem… bízzuk csak az olvasó képzeletére!

Ha a Hamis emlékek zene lenne, mi lenne az?

Miles Davistől a Skethces of Spain

Hogyan jellemezné a könyveit azoknak, akik még nem olvasták őket? 

Ellenállhatatlan thrillerek, amelyek létezésünk alapvető kérdéseit teszik fel. 

Vannak-e különös szokásai, rituáléi, amikor dolgozik?

Nem, elég elszórtan dolgozok. Az írásaim nagy része meglehetősen rövid és intenzív kitörések eredménye.

Milyen munkakörnyezetben tud a legjobban dolgozni?

Teljes és tökéletes csendben a reggeli órákban.

Három gyermek édesapja. Hogyan tudja fenntartani a munka és magánélet egyensúlyát?

Próbálok minél inkább jelen lenni, ha a gyerekeimmel töltöm az időt, és a sztorijaimmal is, ha azokon dolgozom. Úgy tűnik, ha mindkettőre teljes mértékben odafigyelek, amikor elérkezik az idejük, ösztönzőleg hatnak egymásra.

Számos, változatos formában alkot. Hogyan, miként hatnak egymásra ezek a munkák (ha egyáltalán)?

Nem gondolnám, hogy volna átfedés. A regények regények, a forgatókönyvek pedig forgatókönyvek.

Honnan szerzi az ötleteit? Mi inspirálja?

Felsorolni is nehéz lenne. Azt hiszem sokáig, nagyon sokáig élek együtt egy-egy ötlettel. Éveket, akár évtizedeket. És aztán valamilyen világos, hirtelen ötlettől vezérelve egyszer csak jelentkeznek, követelik a megvalósítást. Úgy érzem, nem vagyok még teljesen ura ennek a folyamatnak. 

Mondana pár szót a következő munkáiról?

Amerikában szeptember 17-én jelenik meg egy új kisregényem Summer Frost címmel és már elkezdtem tervezni az új regényemet is.

Szerző: Laki Péter

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!