A kortárs gyerekirodalmat viszi közelebb az alsósokhoz a Kaméleon

.konyvesblog. | 2016. szeptember 30. |

kameleon_logo_rgb.jpgA gyerekkori olvasás alapvetően meghatározza, hogy később hogyan viszonyulunk a könyvekhez. Az olvasni éppen csak tudó gyereknek rendszerint a családja vesz könyvet, de kisiskolás korban már a barátok, osztálytársak olvasmányai is meghatározóak lehetnek. A szülőnek persze nincs egyszerű dolga, hiszen ideális esetben olyan könyvet szeretne választani, ami felkelti a gyerek érdeklődését, amit egyszerűen jó olvasni, és esetleg még kedvet is csinál a további olvasáshoz. A Kaméleon Olvasóklub néhány éve éppen azt tűzte ki célul, hogy megismertesse és megszeretesse a kortárs gyerekirodalmat a kicsikkel, mindezt játékosan, több fordulón keresztül.

Hatodik évadát kezdi idén a Kaméleon Olvasóklub. Utóbbi nem egy belterjes, zárt közösség, hanem egy olyan olvasásnépszerűsítő program, amelyhez bárki csatlakozhat – feltéve, ha az általános iskola alsó osztályaiba jár és szereti a könyveket. A szervezők annak idején azt találták ki, hogy olyan mai szövegekkel ismertetik meg a gyerekeket, amelyek az ő életükre reflektálnak, humorosak, jó illusztrációk készülnek hozzájuk, megmozgatják a fantáziát és esetleg kedvet csinálnak ahhoz is, hogy a kisgyerek újabb és újabb könyveket vegyen le a polcról. Az Olvasóklubhoz tavaly 1500 gyerek csatlakozott, köztük olyanok is, akik jelenleg külföldön – Bécsben, Brüsszelben,Torontóban – élnek. Az idei évadra október 7-ig lehet jelentkezni (sok-sok praktikus infóért pedig IDE érdemes kattintani), az ára 3500 forint, amely minden költséget tartalmaz: az előre megcímzett, felbélyegzett borítékokat, mappát a feladatlapokhoz, fordulónként egy-egy apró ajándékot, jutalomkönyvet.

kameleon-feladatlap.JPGTovábbi minta-feladatlapokért katt IDE!

A gyerekek akár már elsős koruktól játszhatnak – esetükben főleg az olvasás- és írástanulás előkészítésén van a hangsúly, a feladatlapokat pedig szülői, pedagógusi segítséggel tudják kitölteni. A program a tanév végéig tart, ezalatt négy alkalommal kapnak feladatlapokat a résztvevők. Ezek között vannak szövegértési feladatok, melyek rendszerint egy kortárs vagy újonnan megjelent gyerekkönyvhöz kapcsolódnak, akadnak önálló kutatást igénylő feladatok, amikor a könyvtárban vagy az interneten kell utánanézniük valaminek, és olyanok is, amelyekhez rajzolni vagy fogalmazni kell.

A harmadikosok tavaly egyszer például a Sündör és Nirut kapták – itt voltak olyan kérdések, melyekről egészen egyszerűen azt kellett eldönteni, hogy igazak-e vagy hamisak, a szereplőket össze kellett kötni a tulajdonságaikkal, összekutyult szavakat kellett rendbe tenni, és a kisiskolásoknak röviden le kellett írniuk, hogy számukra mi a legkedvesebb hang a világon. Az idei feladatokról előzetesen annyit lehet tudni, hogy a kisebbek például A kis boszorkáról vagy Mimiről és Lizáról, a nagyobbak Dettikéről és más istenekről, A cukrozott omlettről vagy Szmirkóról olvashatnak és ehhez kapcsolódóan kapnak feladatokat.

kameleon_feladatlapok.jpg

A játékra egyénileg is lehet jelentkezni, de jellemzően iskolák, könyvtárak és baráti közösségek állnak össze. Mindig van egy koordinátor – egy tanár vagy egy szülő –, aki kiosztja a postán érkező feladatlapokat és apró ajándékokat, majd a lapokat kijavítva visszaküldi azokat. Aki mind a négy fordulóban részt vesz, az év végén jutalomkönyvet kap.

Az Olvasóklubba a www.konyvkozosseg.hu/olvasoklub címen lehet jelentkezni.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.