A képregénykiadó bocsánatot kért Amerika Kapitányért

Tungsram777 | 2010. február 15. |

A Captain America című képregénysorozat 602. száma magyarázkodásra kényszerítette az írót és a Marvel kiadó főszerkesztőjét. A lokálpatrióta szuperhős legújabb kalandjában a magukat Házőrzőknek nevező szélsőjobboldali milicista csoport után nyomoz. A Kapitány és afroamerikai szárnyeségedje, Falcon épp egy kormányellenes tüntetést figyelnek meg civilben, tervük, hogy beépülnek a szélsőségesek közé. A panelen - mely a botrány kirobbanásához vezetett - a dühös tömeg a túlzott adóterhek ellen emel kifogást; olyan feliratú transzparensek láthatók, melyek szövegei szinte egy az egyben megegyeznek a 2009 óta tartó, az Obama-kormány ellen országosan szervezett tüntetéssorozat, a "Teadélután mozgalom" során alkalmazott szlogenekkel.

Falcon, Amerika Kapitány társa a tüntetést figyelve megállapítja, a kormányellenes hangulat nem csak a Házörzők szélsőséges csoportját jellemzi, majd kétségbevonja a tervük sikeres kimenetelét: "Nem hiszem, hogy egy harlemi fekete elvegyülhetne egy rakás dühös fehér pali között". Mire a Kapitány kifejti, az a szándéka, hogy leküldi partnerét a tömegbe, hogy adóellenőrnek adja ki magát, mondván, egy fekete hivatalnok majd tovább szítja az indulatot a tiltakozó tömegben.

A képregény cselekményében szereplő csoport és a Teadélután Nemzedék közti összefüggést egy chicagói szabadúszó publicista, Todd Huston fedezte fel, aki felháborodott hangnemben bírálta a képregényt és kiadóját, amiért a mozgalomban résztvevő emberekre tett utalásban rasszistának és agresszívnek jellemzi az Obama-kormány gazdaságpolitikáját kifogásolókat. A képregény írója, Ed Brubaker -akit állítása szerint sokkolt az eset - nyilatkozatában elmondta, a transzparenseket nem ő szövegezte; "Valaki szerint ez bizonyára vicces. Én személy szerint nem így gondolom". A Marvel főszerkesztője, Joe Quesada válaszában megvédte a kiadványt és alkotóit, elismerve ugyanakkor a hasonlóságot a képregényben szereplő tüntetés és a "Teadélután mozgalom" között, mely véleménye szerint valóban kínos, ám nem szándékos. "Szó sem volt arról, hogy egy létező szervezetre utalnánk" - mondta. "Ed egyszerűen egy adóellenes tüntetést írt a sztoriba, hogy megidézzen egy hangulatot a sok közül, mely napjaink Amerikájára jellemző." Quesada egyszerű hibának tartja az esetet, mely kisebb balesetek sorozatának következménye.

A főszerkesztő elmondása szerint a füzet már a célegyenesben volt a nyomdába, mikor a kiadvány szerkesztője észrevette, az egyik panelen hiányoznak a szövegek a transzparensekről, ezért megkérte a szövegbeírót, gyorsan orvosolja a problémát. Mivel a megjelenési határidő sürgette a munkát, a beíró az interneten keresett néhány, a témába vágó képet, melyek szövegét - előzetes egyeztetés nélkül - sablonként használta. Quesada szerint így kerülhettek a "Teadélután mozgalom" szlogenjei a képregény oldalaira. A főszerkesztő közölte, az újranyomott példányokból törlik a vonatkozó, kifogásolt részeket.

Judson Pillips, a Teadélután Nemzedék alapítója szerint a Marvel nem akarja elismerni, hogy nyílt politizáláson kapták rajta egyik legnépszerűbb karakterét. "Mikor gyerek voltam, a 60-as években Amerika Kapitány volt a kedvenc szuperhősöm" - emlékszik vissza Phillips. "Szomorú látni, hogy egy tradícionálisan lokálpatrióta, Amerika párti figurát politikai nézetek népszerűsítésére használják."

Amerika Kapitányt Joe Simon és Jack Kirby alkották meg 1941-ben. Az amerikai nemzeti lobogó színeibe öltöztetett hős  - eredettörténete szerint - hétköznapi közlegényből vált szuperkatonává, az amerikai kormány megbízásából kikísérletezett szérum hatására. Amerika Kapitány karaktere a képregény aranykorának nevezett időszakban élte meg legnépszerűbb éveit, mikor a II. Világháború során küzdött Hitler és náci serege ellen. A háborús propagandára használt figura a háború után veszített népszerűségéből, majd az 50-es években tért vissza, hogy harcba szálljon Amerika új ellensége, a kommunizmus ellen. 1964 óta Amerika Kapitány a Marvel legnépszerűbb csapatának, a Bosszú Angyalainak vezetőjeként ismert, ugyanakkor saját kalandjaiban mindig a patriotizmust képviselte; egy alkalommal például ellátta a Vietnámi háború ellen tiltakozó, zászlóégető hippik baját.


 

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél